pondělí 18. prosince 2017 Miloslav
Tour de France

První etapu Tour vyhrál Slovák Sagan

aktualizováno 1. 7. 2012 19:45

Seraing (Belgie) - První etapu cyklistického závodu Tour de France vyhrál Peter Sagan a při svém debutu na slavném závodě se stal prvním slovenským etapovým vítězem. Triumf vybojoval v závěrečném sprintu před vítězem sobotního prologu Fabianem Cancellarou ze Švýcarska, který díky dnešnímu druhému místu uhájil žlutý trikot pro lídra celkového pořadí.

Peter Sagan po vítězství v 1. etapě Tour

"Mám velkou radost. Ráno se o mně mluvilo jako o favoritovi, ale adeptů na vítězství bylo víc," řekl Sagan. "Musím poděkovat týmu, protože mi výrazně pomohl," dodal jezdec Liquigasu.

Prémie na rovinaté 198 kilometrů dlouhé trati z Lutychu do Seraingu sbírala šestka uprchlíků, kterou pohltilo hlavní pole přibližně osm kilometrů před cílem. Již předtím došlo na přehledném rovném úseku k prvnímu hromadnému pádu, do kterého se zapojil i loni čtvrtý Francouz Thomas Voeckler. Všichni jezdci ale mohli pokračovat.

Fabian Cancellara

"Byla to tvrdá etapa, hlavně na rovině se jelo ve velkém tempu. Na konci pak bylo několik zatáček, o kterých jsem prakticky nevěděl. Kvůli pádu jsem rád, že jsem byl vepředu," uvedl Sagan.

Dva kilometry před koncem se o únik pokusil suverénní vítěz úvodní časovky Cancellara, Sagan se však za něj včas pověsil. Takticky nechával soupeře určovat tempo až do posledních chvil, kdy se přes něj přehnal a mohl slavit už několik metrů před cílem.

Druhý nejmladší muž pelotonu Sagan neskrýval radost, ale ocenil i Cancellaru. "Jel úžasně, jsem opravdu rád, že jsem se za ním dokázal udržet," uvedl dvaadvacetiletý jezdec, který v letošní úspěšné sezoně vyhrál například pět etap Kolem Kalifornie a čtyři etapy v závodu Kolem Švýcarska.

TdF - 1. etapa: Lutych - Seraing (198 km):

1. P. Sagan (SR/Liquigas) 4:58:19, 2. Cancellara (Švýc./RadioShack), 3. Boasson Hagen (Nor./Sky), 4. Gilbert (Belg./BMC), 5. Mollema (Niz./Rabobank), 6. Valverde (Šp./Movistar), 7. Gesink (Niz./Rabobank), 8. D. Martin (Ir./Garmin), 9. Hesjedal (Kan./Garmin), 10. Devenyns (Belg./Omega Pharma QuickStep) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Cancellara 5:05:32, 2. Wiggins (Brit./Sky), 3. S. Chavanel (Fr./Omega Pharma QuickStep) oba -7, 4. Van Garderen (USA/BMC) -10, 5. Boasson Hagen, 6. Meňšov (Rus./Kaťuša), 7. Gilbert oba -13, 8. Evans (Austr./BMC) -17, 9. Nibali (It./Liquigas), 10. Hesjedal oba -18.