neděle 23. dubna 2017 Vojtěch

Judista Krpálek na MS dobojoval, nestačil na světovou jedničku

aktualizováno 9. 9. 2010 13:47

Tokio - Český judista Lukáš Krpálek prohrál na mistrovství světa v Tokiu v kategorii do 100 kilogramů ve třetím kole se světovou jedničkou Japoncem Takamasou Anaiem, který o chvíli později získal zlatou medaili. Krpálka však do oprav nevytáhl. Podle nových pravidel totiž judisté v prvních třech kolech bojují k.o. systémem bez možnosti oprav. V Tokiu se o víkendu představí ještě další tři čeští reprezentanti: v sobotu Jaromír Ježek ve váze do 73 kg, v neděli Pavel Petřikov (do 60 kg) a Lucie Chytrá (do 52 kg).

Lukáš Krpálek

Dvojnásobný juniorský mistr světa Krpálek byl největší českou nadějí, ale los mu postavil v osmifinále do cesty domácí hvězdu Anaie. Předtím přešel přes Maďara Bálinta Farkase a Brita Jamese Austina, ale na Japonce nestačil. S šestadvacetiletým držitelem bronzu z minulého mistrovství světa prohrál během roku už potřetí, stejně jako v prosinci v semifinále Grand Slamu v Tokiu a v únoru ve finále Grand Prix v Düsseldorfu.

Anai nenašel přemožitele v celém turnaji a ve finále zdolal Nizozemce Henka Grola na ipon. Krpálka může těšit, že společně s Grolem byl jediným, kdo japonské hvězdě dokázal vzdorovat celých pět minut. Další čtyři soupeře Anai zdolal před vypršením limitu.

V "královské" mužské kategorii nad 100 kilogramů už potřetí v kariéře dominoval francouzský suverén Teddy Riner. Jednadvacetiletý rodák z ostrova Guadeloupe ve finále porazil o devět let staršího Němce Andrease Tölzera, který byl překvapením soutěže. Rinner však i Tölzera, mistra Evropy z roku 2006, zdolal na ipon ještě před vypršením časového limitu. Stejně suverénně zvládl i předchozích pět duelů a navázal na své triumfy na MS z let 2007 a 2009.

V nejtěžší ženské kategorii nad 78 kg dominovala domácí reprezentantka Mika Sugimotová, která stejně jako Anai triumfovala na MS poprvé v kariéře. Ve váze do 78 kg zvítězila Američanka Kayla Harrisonová.