V šachu

Špotáková na medaili nedosáhla, Bába skončil sedmý

Peking - Barbora Špotáková na mistrovství světa v Pekingu nebude vzpomínat jako na příliš vydařené, ve finále skončila až devátá. Mistryní světa je Němka Kathrina Molitorová. Vítězství si zajistila posledním pokusem, v němž předvedla letošní světové maximum 67,69. Výškař Jaroslav Bába obsadil sedmé místo, ve finále skočil 229 cm. Maraton v Pekingu vyhrála Mare Dibabaová v čase 2:27:35 hodin a vybojovala vůbec první titul pro Etiopii na nejdelší běžecké trati v historii mistrovství světa.

Světová rekordmanka Špotáková ve finále hodila 60,08 metru a skončila devátá. Její nejdelší pokus ze třetí série nestačil na postup do užšího finále o 80 centimetrů. Dvojnásobná olympijská vítězka skončila bez medaile poprvé od mistrovství světa v roce 2005 v Helsinkách, kde vypadla v kvalifikaci. Od té doby na vrcholných akcích, na nichž závodila, získala celkem osm medailí.

Hned po prvním pokusu se chytila za hlavu. Raději ho přešlápla, oštěp dopadl na hranici 55 metrů. Druhý hod byl sice lepší, ale zděšení v očích mistryně světa z roku 2007 se prohloubilo. Výkon 59,54 metru nezajišťoval postup do užší osmičky. A Špotáková se opět držela za hlavu. Nastalo drama, které česká oštěpařka často nezažívá. Před pokusem poslední naděje se odhodlaně rozběhla, ale pak jen poklekla na kolena. Hodila oštěp příliš nahoru a její naděje zhasla.

"Po kvalifikaci jsem byla nepřiměřeně hodně unavená. Když jsem se rozcvičovala, cítila jsem se patřičně svému věku, hodně bolavá," pronesla po nevydařeném závodu Špotáková. "Nemám trenéra, hledám se celou sezonu technicky," dodala. Špotáková už myslí do budoucna a z neúspěchu chce vyvodit důsledky. "Trochu se rozhlížím, musím asi i dál než v České republice. Musím s tím něco dělat, ideální to není," uvedla směrem k výběru nového kouče.

Asijský rekord 66,13 přinesl stříbro Číňance Chuej-chuej Liu, třetí byla Jihoafričanka Sunette Viljoenová (65,79).

Molitorová nemohla uvěřit tomu, co se jí podařilo. "Je to prvotřídní pocit. Je to fantastické! Vždycky jsem snila o medaili bez ohledu na její barvu," řekla. Bronzová Viljoenová připomněla, že triumf Molitorové nikdo nečekal. "Tahle disciplína je nepředvídatelná a je nádherná. Miluji oštěp a je velké privilegium stát na pódiu," uvedla oštěpařka, která navázala na svůj bronz z roku 2011.

Nejtěsnější maraton

Dibabaová porazila v závěrečném finiši na cílové rovince v Ptačím hnízdě Keňanku Helah Kipropovou v nejtěsnějším závodu historie MS o sekundu. Třetí místo patří Eunice Kirwaové z Bahrajnu, která na vítězku ztratila čtyři sekundy.

Dvojnásobná mistryně světa Edna Kiplagatová byla po většinu trati ve hře o rekordní třetí titul, ale v posledních dvou kilometrech nestačila tempu soupeřek a skončila pátá. Závod se konal v příjemné teplotě kolem 23 stupňů Celsia, ale za nejhorších rozptylových podmínek nad městem v průběhu celého šampionátu.

Strhující souboj ve výšce rozhodlo až rozeskakování

Skok do výšky vyhrál Kanaďan Derek Drouin. V rozskoku zdolal 234 centimetrů a porazil Ukrajince Bohdana Bondarenka a Číňana Čang Kuo-weje.

Derek Drouin
zdroj: Reuters

Bába nebyl ze sedmého místa moc nadšený. "Mrzí mě to trochu," litoval Bába. Myslel si, že 233 skočí. "Jeden pokus byl docela těsný, lehce jsem brnkl, ale v pořadí bych se stejně asi o moc výš neposunul. Kluci naskákali na první pokusy, já jsem měl hodně oprav, to bych musel skočit 236," konstatoval. Z MS má čtvrté místo, dvě pátá, sedmé a osmé. Jen jednou vypadl v kvalifikaci. "Mrzí mě to, ta medaile pořád uniká," prohlásil český rekordman.

Etiopské vytrvalkyně ovládly závod na 5000 m. V rekordu světových šampionátů 14:26,83 vyhrála Almaz Ayanaová před Senbere Teferiovou a favorizovanou Genzebe Dibabaovou.

Mistrem světa v běhu na 1500 metrů se stal potřetí za sebou Keňan Asbel Kiprop, jenž se před sedmi lety na stejném stadionu radoval z olympijského zlata. Nyní pomohl Keni k vítězství v hodnocení zemí podle medailí - zástupci africké atletické velmoci v Pekingu získali sedm zlatých, šest stříbrných a tři bronzové.

Novlene Williamsová-Millsová předběhla ve finiši štafet na 4x400 m vyčerpanou Američanku Francenu McCororyovou

Štafetové závody na 4x400 m ovládli muži USA a ženy Jamajky, jež tak po triumfech krajanů a krajanek na 4x100 m vybojovaly pro svou zemi třetí štafetové zlato z Pekingu. V  dramatickém závěru přesprintovala Novlene Williamsová-Millsová vyčerpanou Američanku Francenu McCororyovou.

Američtí muži potvrdili dlouhodobou dominanci na této trati a jejich finišman LaShawn Merritt získal už sedmé zlato z MS v kariéře. Čtvrtkaři USA ovládli od Stuttgartu 1993 dvanáctý šampionát za sebou, nicméně o tituly z let 1997, 1999, 2001 a 2003 dodatečně přišli po dopingu zesnulého Antonia Pettigrewa a Jeromea Younga a Calvina Harrisona.

Výsledky mistrovství světa v atletice v Pekingu

Finále:

Muži:

1500 m: 1. Kiprop 3:34,40, 2. Manangoi (oba Keňa) 3:34,63, 3. Iguider (Mar.) 3:34,67, 4. Machlúfí (Alž.) 3:34,76, 5. Kiplagat (Keňa) 3:34,81, 6. Willis (N. Zél.) 3:35,46, 7. Cheruiyot (Keňa) 3:36,05, 8. Centrowitz (USA) 3:36,13,

Výška: 1. Drouin (Kan.) 234, 2. Bondarenko (Ukr.) a Čang Kuo-wej (Čína) 233, 4. Baršim (Katar) 233, 5. Cyplakov (Rus.) 229, 6. Thomas (Bah.) 229, 7. Bába (ČR) 229, 8. Kynard (USA) 225.

4x400 m: 1. USA (Verburg, McQuay, Nellum, Merritt) 2:57,82, 2. Trinidad a Tobago (Quow, Gordon, Lendore, Cedenio) 2:58,20, 3. Británie (Yousif, Williams, Dunn, Rooney) 2:58,51, 4. Jamajka 2:58,51, 5. Belgie 3:00,24, 6. Francie 3:00,65, 7. Kuba 3:03,05, 8. Rusko 3:03,05.

Ženy:

5000 m: 1. Ayanaová 14:26,83, 2. Teferiová 14:44,07, 3. G. Dibabaová (všechny Et.) 14:44,14, 4. Kibiwotová 14:46,16, 5. Cheronová 15:01,36, 6. Kisaová 15:02,68, 7. Cheptaiová (všechny Keňa) 15:03,41, 8. Kuijkenová (Niz.) 15:08,00.

Maraton: 1. M. Dibabaová (Et.) 2:27:35, 2. H. Kipropová (Keňa) 2:27:36, 3. Kirwaová (Bahr.) 2:27:39, 4. Sumgongová 2:27:42, 5. E. Kiplagatová (obě Keňa) 2:28:18, 6. Tufaová (Et.) 2:29:12, 7. Itoová (Jap.) 2:29:48, 8. Tsegayeová (Et.) 2:30:54,

Oštěp: 1. Molitorová (Něm.) 67,69, 2. Lyu Chuej-chuej (Čína) 66,13, 3. Viljoenová (JAR) 65,79, 4. Obergföllová (Něm.) 64,61, 5. Li Ling-wej (Čína) 64,10, 6. Hussongová (Něm.) 62,98, 7. Ozolinová (Lot.) 62,20, 8. Wingerová (USA) 60,88, 9. Špotáková (ČR) 60,08.

4x400 m: 1. Jamajka (Dayová, Jacksonová, McPhersonová, Williamsová-Millsová) 3:19,13, 2. USA (Richardsová-Rossová, Hastingsová, Felixová, McCororyová) 3:19,44, 3. Británie (Ohuruoguová, Onuoraová, Childová, Bundyová-Daviesová) 3:23,62, 4. Rusko 3:24,84, 5. Nigérie 3:25,11, 6. Ukrajina 3:25,94, 7. Francie 3:26,45, 8. Kanada 3:27,69.