Neuville ovládl Portugalskou rallye a dostal se do čela šampionátu

Thierry Neuville nejenže vyhrál Portugalskou rallye, ale díky tomu také v čele MS vystřídal Francouze Sébastiena Ogiera, jenž v pátek havaroval. Vicemistr světa z posledních dvou sezon si připsal po únorovém triumfu ve Švédsku druhé letošní vítězství a osmé v kariéře.

Thierry Neuville
zdroj: ČTK/Panoramic/Andre Lavadinho

Devětadvacetiletý Neuville se dostal do čela Portugalské rallye v pátek odpoledne v první etapě a vedení už nepustil. Na druhém místě skončil s odstupem rovných 40 sekund Brit Elfyn Evans, třetí byl o dalších 7,3 sekundy zpět Fin Teemu Suninen.

Ogierova snaha o rekordní šesté vítězství v Portugalsku vzala za své už v páté erzetě, kdy pětinásobný mistr světa skončil se svým fordem mimo trať. Do soutěže se Francouz v sobotu vrátil, ale byl daleko v poli poražených a body do MS nevybojoval ani v závěrečné power stage.

Po šesti z 13 rallye vede Neuville před Ogierem o 19 bodů. Šampionát pokračuje za tři týdny na Sardinii.

Portugalskou rallye vyhrál Neuville

Portugalská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) 3:49:46,6, 2. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta) -40,0, 3. Suninen, Markulla (Fin./Ford Fiesta) -47,3, 4. Lappi, Ferm (Fin./Toyota Yaris) -54,7, 5. Sordo, Del Barrio (Šp./Hyundai i20) -1:00,9, 6. Östberg, Eriksen (Nor./Citroën C3) -3:33,5.

Průběžné pořadí (po 6 z 13 soutěží): 1. Neuville 119, 2. Ogier (Fr./Ford Fiesta) 100, 3. Tänak (Est./Toyota Yaris) 72, 4. Sordo 58, 5. Lappi 57, 6. Mikkelsen (Nor./Hyundai i20) 54, ...16. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 5.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 175, 2. M-Sport Ford 162, 3. Toyota 138, 4. Citroën 111.