Cyklotoulky

Mistr světa Ogier jako už tradičně opanoval Britskou rallye

Deeside (Británie) - Francouzský pilot Volkswagenu Sébastien Ogier vyhrál stejně jako v minulých dvou letech Britskou rallye a třetím rokem po sobě tak korunoval triumfem ve Walesu zisk titulu. Martin Prokop obsadil na rozbahněných tratích po nedokončené druhé etapě 21. místo.

Jednatřicetiletý Ogier si dojel pro osmé vítězství v sezoně a 32. v kariéře s pohodlným náskokem 26 sekund před Britem Krisem Meekem s citroënem. Třetí skončil s odstupem 36,2 sekundy Ogierův norský kolega z týmu Andreas Mikkelsen.

"OK, vítězství je nejlepší způsob, jak zakončit sezonu, ale dnes není důvod něco slavit," řekl Ogier s narážkou na páteční teroristické útoky v Paříži, jež si vyžádaly 129 životů.

Vicemistrem světa se stal Fin Jari-Matti Latvala před Mikkelsenem, jezdci suverénního Volkswagenu tedy obsadili stejně jako loni v hodnocení seriálu první tři místa. Piloti německého týmu vyhráli dvanáct z třinácti rallye v sezoně. V hodnocení týmů skončil na druhé pozici Citroën před Hyundaiem.

Prokop se do rallye vrátil poté, co po srážce s Novozélanďanem Haydenem Paddonem v sobotu odstoupil. Jeho mechanikům se přes noc podařilo poničenou fiestu spravit a jediný pravidelný český účastník MS se se sezonou rozloučil jednadvacátým místem.

Výsledky Britské rallye

1. Ogier (Fr./Volkswagen Polo R) 3:03:02,0, 2. Meeke (Brit./Citroën DS3) -26,0, 3. Mikkelsen (Nor./Volkswagen Polo R) -36,2, 4. Sordo (Šp./Hyundai i20) -2:51,3, 5. Paddon (N. Zél./Hyundai i20) -3:00,5, 6. Evans (Brit./Ford Fiesta RS) -3:09,1, ...21. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -27:50,7.

Konečné pořadí MS (po 13 soutěžích): 1. Ogier 263 b., 2. Latvala (Fin./Volkswagen Polo R) 183, 3. Mikkelsen 171, 4. Östberg (Nor./Citroën DS3) 116, 5. Meeke 112, 6. Neuville (Belg./Hyundai i20) 90, ...11. Prokop 39, 25. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 3.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen 413, 2. Citroën 230, 3. Hyundai 224, 4. M-Sport Ford 181, 5. Volkswagen II 131, 6. Hyundai II 67, 7. Jipocar 53, 8. FWRT 13.