Diamantová liga 2024

Kornfeil dojel na okruhu v San Marinu pátý, Binder navýšil náskok

Misano - Motocyklista Jakub Kornfeil dojel ve Velké ceně San Marina na pátém místě v kategorii Moto3 a jen těsně zaostal za svým letošním maximem, když byl na německé Grand Prix čtvrtý. Na okruhu v Misanu zvítězil Jihoafričan Brad Binder, který si tak ještě více upevnil suverénní náskok v čele motocyklového seriálu mistrovství světa.

Jakub Kornfeil
zdroj: ČTK autor: Gold & Goose Photograph

Třiadvacetiletý Kornfeil odstartoval do závodu po čtvrtém nejrychlejším výkonu v kvalifikaci z druhé řady a start se mu vydařil. Několik kol odjel na medailových pozicích, poté ale dvě příčky ztratil a dál se pohyboval na pátém místě. Po souboji s Nicolou Bulegou skončil mimo trať a propadl se na osmé místo, tři příčky ale ještě dokázal získat zpět. Pátým místem v cíli nakonec vyrovnal své umístění z dubnové Velké ceny Španělska, šestý byl v srpnu v Brně.

"Dnes jsem určitě chtěl bojovat o pódium. Bohužel se to ale během závodu stalo téměř nemožné. Závod vždy dospěje do bodu, kdy se lídři trhnou a buď tam jste včas a jedete s nimi, nebo tam nejste a jedete o to, co 'zbyde'," konstatoval Kornfeil s tím, že v rozhodující chvíli ho o kontakt s čelem připravil souboj s nakonec šestým Andreou Locatellim. "Rozhodně jsem si závod ale moc užil. Bylo se o co opřít - motorka fungovala velmi dobře, takže se hned úplně jinak bojovalo," dodal.

Binder v posledním kole ustál i závěrečný útok nakonec druhého Bastianiniho a po pátém triumfu v sezoně vede šampionát o 106 bodů právě před Italem. Už v příští Grand Prix v Aragónu tak může teoreticky slavit titul.

V královské kubatuře MotoGP vybojoval premiérové vítězství v sezoně španělský motocyklista Dani Pedrosa. V Misanu se na nejvyšší stupínek vrátil téměř po roce, letos byl nejlépe dvakrát třetí. Druhý skončil v takřka domácím prostředí Ital Valentino Rossi, jenž žije ve zhruba 15 km vzdálené Tavullii. Třetí dojel úřadující mistr světa Jorge Lorenzo.

Velká cena San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. B. Binder (JAR/KTM) 39:37,556, 2. Bastianini (It./Honda) -0,262, 3. Mir (Šp./KTM) -1,416, 4. Bulega (It./KTM) -1,534, 5. Kornfeil (ČR/Honda) -4,278, 6. Locatelli (It./KTM) -4,387.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. B. Binder 229 b., 2. Bastianini 123, 3. Navarro (Šp./Honda) 118, 4. Bulega 113, 5. Bagnaia (It./Mahindra) 110, 6. Mir 106, ...9. Kornfeil 80.

Moto2: 1. Baldassarri (It./Kalex) 42:45,885, 2. Rins (Šp./Kalex) -2,523, 3. Nakagami (Jap./Kalex) -6,199, 4. Zarco (Fr./Kalex) -8,942, 5. Morbidelli (It./Kalex) -10,016, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -11,095.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Zarco 194, 2. Rins 191, 3. Lüthi 141, 4. Lowes (Brit./Kalex) 137, 5. Folger (Něm./Kalex) 127, 6. Morbidelli 125.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 43:43,524, 2. Rossi (It./Yamaha) -2,837, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -4,359, 4. M. Márquez (Šp./Honda) -9,569, 5. Viňales (Šp./Suzuki) -15,467, 6. Dovizioso (It./Ducati) -19,676.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. M. Márquez 223, 2. Rossi 180, 3. Lorenzo 162, 4. Pedrosa 145, 5. Viňales 136, 6. Dovizioso 99.