Absa Cape Epic

Hanika dojel v Motegi osmý, na mokru bodoval i Kornfeil

Motegi - Motocyklový jezdec Karel Hanika skončil ve Velké ceně Japonska v závodu Moto3 osmý, Jakub Kornfeil obsadil na mokré trati v Motegi dvanácté místo. V pořadí šampionátu se Hanika posunul na 17. místo za Kornfeila, na kterého ztrácí 11 bodů. Druhé vítězství v kariéře vybojoval v nejslabší kubatuře Ital Niccolo Antonelli.

Karel Hanika
zdroj: ČTK/AP

Brit Danny Kent nevyužil první šanci zajistit si titul mistra světa. K tomu potřeboval získat alespoň o 20 bodů více než průběžně druhý Ital Enea Bastianini, oba rivalové však dojeli za sebou na šestém a sedmém místě. Kent tak tři závody před koncem mírně zvýšil svůj náskok na 56 bodů.

V královské kubatuře MotoGP oslavil 50. vítězství v Grand Prix v kariéře Dani Pedrosa. Španěl, jenž kvůli problémům s rukou letos málem skončil, vyhrál před lídrem šampionátu Valentinem Rossim a v seriálu MS se radoval poprvé od svého brněnského triumfu loni v srpnu. Italská hvězda Yamahy zvýšila v čele průběžného pořadí náskok před týmovým kolegou Jorge Lorenzem, který dojel po potížích s pneumatikami třetí, na 18 bodů. Ve zbývajících třech závodech mohou jezdci získat maximálně 75 bodů.

Z české dvojice měl lepší startovní pozici Kornfeil, který zajel v sobotní kvalifikaci osmý čas. Kvůli penalizaci za pomalou jízdu v závodní stopě ve třetím volném tréninku však vyrážel na trať z jedenácté pozice. Hanika startoval až ze sedmé řady.

Závod byl kvůli předchozímu dešti a zpoždění programu zkrácen na 13 kol. Čeští jezdci v závěru bojovali ve skupince o osmé místo, které nakonec získal Hanika a dosáhl druhého nejlepšího výsledku v sezoně i kariéře po sedmé příčce z dubnového závodu v Argentině. Osmý byl také v červnu v nizozemském Assenu.

Hanika: Osmé místo není špatné

"Nakonec to dneska nedopadlo špatně," konstatoval Hanika. "Den začal trochu bláznivě, protože jsme dlouho museli čekat na zahřívací trénink a pak měli jen deset minut na to, abychom si všechno vyzkoušeli v těchhle složitých podmínkách, v kterých nám to moc nejede," uvedl devatenáctiletý jezdec.

Po startu se začal prokousávat dopředu a v cíli ho dělilo devět sekund od stupňů vítězů. "V závodě už jsem si věřil, protože na trati nebylo tolik vody a věděl jsem, že můžu být rychlý. Prvním cílem bylo nespadnout, což se mi povedlo. Potíž byla v tom, že jsem startoval hodně vzadu a ztratil spoustu času. Pak jsem se dostal do dobrého tempa. Osmé místo není špatné po těch minulých závodech, kdy nám nepřálo štěstí. Je to nový začátek a doufám, že se nám povede takhle pokračovat," řekl Hanika.

Na náročné podmínky doplatila pádem řada jezdců včetně vítěze kvalifikace Itala Romana Fenatiho, který obsadil až 28. místo.

Výsledky Velké ceny Japonska silničních motocyklů:

Moto3: 1. Antonelli (It./Honda) 28:03,391, 2. Oliveira (Portug./KTM) -1,053, 3. Navarro (Šp./Honda) -8,529, 4. I. Viňales (Šp./Husqvarna) -11,074, 5. Khairuddin (Mal./KTM) -13,043, 6. Kent (Brit./Honda) -15,224, ...8. Hanika -17,563, 12. Kornfeil (oba KTM) -20,892.
Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. Kent 244 b., 2. Bastianini (It./Honda) 188, 3. Oliveira 179, 4. Antonelli 161, 5. Fenati (It./KTM) 155, 6. Vázquez (Šp./Honda) 135, ...16. Kornfeil 52, 17. Hanika 41.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 31:17,900, 2. Folger (Něm./Kalex) -4,505, 3. Cortese (Něm./Kalex) -15,433, 4. Shah -17,348, 5. Syahrin (oba Mal./Kalex) -22,858, 6. Cardus (Šp./Suter) -24,970.
Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. Zarco 309, 2. Rabat 206, 3. Rins (oba Šp./Kalex) 189, 4. Lowes (Brit./Speed Up) 152, 5. Folger 145, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) 142.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 46:50,767, 2. Rossi (It./Yamaha) -8,573, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -12,127, 4. M. Márquez (Šp./Honda) -27,841, 5. Dovizioso (It./Ducati) -35,085, 6. Crutchlow (Brit./Honda) -37,263.
Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. Rossi 283, 2. Lorenzo 265, 3. M. Márquez 197, 4. Iannone (It./Ducati) 172, 5. Pedrosa 154, 6. Smith (Brit./Yamaha) 152.