Nordic Walking Tour Praha

Hanika odstartuje ve Valencii z druhé řady, Abrahamovi se nedařilo

Valencie – Karel Hanika odstartuje do Velké ceny Valencie, kterou vyvrcholí sezona mistrovství světa silničních motocyklů, z druhé řady. Letošní debutant v šampionátu zajel v kvalifikaci šestý čas, což je jeho druhý nejlepší výsledek. Druhý český závodník v Moto3 Jakub Kornfeil zajel dvanáctý čas a bude startovat ze čtvrté řady.

Karel Hanika
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Osmnáctiletý Hanika byl letos v kvalifikaci lepší pouze v červencové Grand Prix Německa, kde obsadil čtvrté místo. Loňský vítěz Rookies Cupu měl v závěrečné minutě  kvalifikace pád, po němž se těžko zvedal ze země, ale z trati odešel po svých.

Pole position získal Ital Niccolo Antonelli, jehož v první řadě doplní oba kandidáti na zisk titulu, Jack Miller z Austrálie a Španěl Álex Márquez. Mladší bratr již jistého šampiona MotoGP Marca Márqueze vede před závěrečným závodem průběžné pořadí před Millerem o 11 bodů.

V královské kategorii MotoGP si připsal kvalifikační vítězství po více než čtyřech letech Ital Valentino Rossi, jenž startoval naposledy z pole position do Velké ceny Francie 2010. "To ještě myslím byla černobílá televize, ne?" žertoval devítinásobný mistr světa.

Karel Abraham byl klasifikován jako třiadvacátý, tedy třetí od konce, a vyjede do závodu z osmé řady. "Je to hodně nepovedené a hodně mě to štve," řekl po nejhorším kvalifikačním výsledku v sezoně Abraham. "Nebudu to svádět na nic a na nikoho, prostě to dnes nešlo, i když jsem se do toho snažil dát všechno. Určitě tomu nepřispěl pád ve čtvrtém tréninku, kvůli kterému jsme museli trochu improvizovat," dodal český jezdec.

Kvalifikaci Moto2 vyhrál již jistý mistr světa Esteve Rabat a zaznamenal rekordní jedenáctou pole position v sezoně. Předchozím maximem této třídy bylo 10 kvalifikačních prvenství, kterých dosáhli také Němec Toni Mang v roce 1981 a Španěl Jorge Lorenzo v roce 2006.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů - kvalifikace:

Moto3: 1. Antonelli (It./KTM) 1:39,183, 2. Miller (Austr./KTM) -0,068, 3. Á. Márquez (Šp./Honda) -0,373, 4. I. Viňales (Šp./KTM) -0,454, 5. Rins (Šp./Honda) -0,533, 6. Hanika -0,548, ...12. Kornfeil (oba ČR/KTM) -0,786.

Moto2: 1. Rabat (Šp./Kalex) 1:35,199, 2. Zarco (Fr./Caterham Suter) -0,043, 3. Morbidelli (It./Kalex) -0,221, 4. Lüthi (Švýc./Suter) -0,333, 5. Simeon (Belg./Suter) -0,367, 6. Schrötter (Něm./Tech 3) -0,431.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 1:30,843, 2. Iannone (It./Ducati) -0,132, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -0,156, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,206, 5. M. Márquez (Šp./Honda) -0,301, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -0,464, ...23. Abraham (ČR/Honda) nepostoupil do druhé kvalifikace