Nordic Walking Tour Praha

Kornfeil znovu nebodoval, v Nizozemsku dojel šestnáctý

Assen (Nizozemsko) - Italský motocyklista Valentino Rossi vyhrál Velkou cenu Nizozemska a ukončil téměř tříleté čekání na jubilejní 80. vítězství v MotoGP. Český jezdec Karel Abraham obsadil v královské kubatuře 15. místo. Jakub Kornfeil byl v Moto3 šestnáctý a potřetí za sebou nebodoval. Devítinásobný mistr světa Rossi vyhrál s dvouvteřinovým náskokem před Španělem Markem Márquezem, třetí Brit Cal Crutchlow už zaostal o čtyři sekundy. Čtyřiatřicetiletý Ital se dočkal první vítězné Velké ceny od triumfu v Malajsii v roce 2010.

Ital Valentino Rossi (uprostřed) slaví vítězství ve VC Nizozemska s Markem Márguezem ze Španělska (vlevo) a Britem Calem Crutchlowem
zdroj: AP Photo autor: Vincent Jannink

Mám obrovskou radost, ale pořád tomu nemůžu uvěřit. Tři roky jsou dlouhá doba a přiznám se, že jsem už občas pochyboval, jestli ještě někdy dokážu vyhrát," prohlásil Rossi.

Na páté příčce dojel Jorge Lorenzo, který startoval navzdory tomu, že si při čtvrtečním tréninku zlomil klíční kost. Španělský jezdec se v pátek v Barceloně podrobil operaci, při které mu lékaři kost zpevnili osmi šrouby, a vzápětí se vrátil do Assenu.

Abraham na Rossiho ztratil přes minutu a bodoval potřetí v sezoně. Stejně jako při Velkých cenách ve Francii a Itálii získal jeden bod a v průběžné klasifikaci mu patří 22. příčka. V čele je stále Španěl Dani Pedrosa, který vede o devět bodů před Lorenzem.

"Celý závod jsem odjezdil ve skupině s Pirroem a Iannonem na Ducati, kterým se současným motorem nejsme schopni konkurovat. Takže na výjezdu před nejdelší rovinkou na okruhu jsem byl těsně za nimi, na konci jsem ztrácel klidně sto metrů a po dvou zatáčkách jsem je zase dojel. A to se pořád opakovalo," řekl Abraham.

Pro druhého českého jezdce v MotoGP Lukáše Peška skončil závod po 16 kolech, kdy odstoupil kvůli technickým problémům. Kornfeil, který v předchozích dvou Grand Prix nedojel, tentokrát za bodovanou patnáctkou jezdců zaostal o 62 tisícin. Po startu se přitom z osmnácté pozice dostal až na třináctou příčku, pak se ale ve skupině třinácti jezdců postupně propadal.

Jakub Kornfeil:

Závod Moto3 vyhrál Španěl Luis Salom, který se do čela dostal po chybě krajana Mavericka Viňalese v závěru posledního kola. Díky vítězství ve třetí Velké ceně za sebou a celkově čtvrtém v sezoně zvýšil svůj náskok v pořadí šampionátu. Před Viňalesem vede o deset bodů; Kornfeil v průběžné klasifikaci klesl na 14. pozici.

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu

Moto3: 1. Salom 38:20,086, 2. M. Viňales -0,122, 3. Rins (všichni Šp./Kalex) -0,282, 4. Oliveira (Portug./Mahindra) -0,378, 5. Á. Márquez (Šp.) (Šp./KTM) -0,416, 6. Folger (Něm./Kalex KTM) -19,646, ...16. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -35,948.
Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. Salom 152 b., 2. M. Viňales 142, 3. Rins 117, 4. Folger 73, 5. Á. Márquez 59, 6. Oliveira 56, ...14. Kornfeil 27.

Moto2: 1. P. Espargaró (Šp./Kalex) 39:51,883, 2. Redding (Brit./Kalex) -0,117, 3. Aegerter (Švýc./Suter) -3,509, 4. Kallio (Fin./Kalex) -3,656, 5. Rabat (Šp./Kalex) -3,993, 6. Zarco (Fr./Suter) -4,073.
Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. Redding 134, 2. P. Espargaró 104, 3. Rabat 86, 4. Kallio 78, 5. Aegerter 77, 6. Zarco 63.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 41:25,202, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -2,170, 3. Crutchlow (Brit./Yamaha) -4,073, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -7,832, 5. Lorenzo (Šp./Yamaha) -15,510, 6. Bradl (Něm./Honda) -27,519, ...15. Abraham (ČR/ART) -1:04,426, Pešek (ČR/Ioda-Suter) nedokončil.
Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Pedrosa 136, 2. Lorenzo 127, 3. M. Márquez 113, 4. Crutchlow 87, 5. Rossi 85, 6. Dovizioso (It./Yamaha) 65,