Belgickou cenu vyhrál Button, Alonso po havárii nedokončil

Spa-Francorchamps (Belgie) - Velkou cenu Belgie formule 1 vyhrál ve Spa po startu z pole position britský pilot Jenson Button z týmu McLaren a připsal si druhé vítězství v sezoně. V čele průběžného hodnocení mistrovství světa zůstal Španěl Fernando Alonso na ferrari, i když závod po hromadné nehodě v prvním kole nedokončil. Mistr světa z roku 2009 Button si dojel pro 14. triumf v kariéře suverénním způsobem start-cíl. Na druhém místě skončil německý mistr světa z předchozích dvou let Sebastian Vettel z Red Bullu, třetí byl další bývalý šampion Fin Kimi Räikkönen na lotusu.

Při Velké ceně Belgie havarovali Alonso i Hamilton
zdroj: ČTK/AP autor: Luca Bruno

Button, jenž vyhrál úvodní Velkou cenu sezony v Austrálii, ale poté se už pouze dvakrát dostal na stupně vítězů, se díky triumfu posunul na šesté místo pořadí MS.

Jenson Button k závodu:

Mistr světa ve formuli 1

Vettel se v průběžném pořadí dostal na druhé místo za Alonsa, jehož představení ve Spa trvalo kvůli hromadné havárii jen několik sekund. Mistr světa z let 2005 a 2006 byl totiž účastníkem nejdramatičtějšího momentu Grand Prix, který přišel krátce po startu.

Viníkem spektakulárního incidentu byl Francouz Romain Grosjean, jenž ve snaze získat lepší pozici před první zatáčkou ťukl do předního kola mclarenu Lewise Hamiltona, což obě auta roztočilo a poslalo Grosjeanův lotus do vzduchu.

Grosjean přeletěl Alonsovo ferrari, které následně vrazilo do sauberu Sergia Péreze. Ani jeden ze čtyř účastníků nehody v závodě nepokračoval a všichni vyvázli bez zjevného zranění. Alonso nicméně mohl hovořit o štěstí, neboť letící Grosjeanův monopost jen těsně minul jeho hlavu.

"Měl jsem dobrý start a pak přišla velká rána. Ještě jsem neviděl opakované záběry, ale hlavní je, že jsme všichni v pořádku. Nevím, jestli jsem nejel dopředu moc rychle," uvedl v první reakci po nehodě Grosjean.

Mezinárodní automobilová federace FIA označila šestadvacetiletého rodáka ze Ženevy za viníka nehody, která "mohla způsobit zranění ostatním jezdcům", a zakázala mu start v příštím závodě. Navíc mu udělila pokutu 50 000 eur (1,2 milionu korun). Tým ani samotný pilot se proti trestu odvolávat nebudou.

Smůla přišla pro Španěla v závodě, v němž mohl vyrovnat rekord Michaela Schumachera v počtu Velkých cen za sebou, v nichž získal body. Alonso se kvůli dnešní nehodě zastavil na čísle 23 a sedminásobný německý mistr světa zůstal v čele s 24 bodovanými závody.

Kvůli hromadné havárii a velkému množství nečistot na trati jezdili zbylí piloti až do pátého kola za safety carem. Po restartu si Button udržel první místo, které vybojoval v sobotu svým prvním kvalifikačním vítězstvím po třech letech, a neopustil ho až do cíle.

Vettel se stíhací jízdou z desátého místa na startu dostal na druhou pozici a do cíle dojel 13,624 sekundy po Buttonovi. Na Alonsa ztrácí v průběžném pořadí 24 bodů.

Třiačtyřicetiletý Schumacher obsadil ve své jubilejní 300. Velké ceně sedmou pozici.

Vedle Grosjeana odnesl závod ve Spa sankcí i Venezuelan Pastor Maldonado. Pilot týmu Williams bude na startu v Monze přeřazen o deset míst dozadu kvůli dvěma prohřeškům - pět pozic ztratí kvůli předčasnému startu a dalších pět za způsobení kolize, po níž závod nedokončil.

Velká cena Belgie:

1. Button (Brit./McLaren) 1:29:08,530 (prům. rychlost 207,344 km/h), 2. Vettel (Něm./Red Bull) -13,624, 3. Räikkönen (Fin./Lotus) -25,334, 4. Hülkenberg (Něm./Force India) -27,843, 5. Massa (Braz./Ferrari) -29,845, 6. Webber (Austr./Red Bull) -31,244, 7. Schumacher (Něm./Mercedes) -53,374, 8. Vergne (Fr./Toro Rosso) -58,865, 9. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -1:02,982, 10. Di Resta (Brit./Force India) -1:03,783.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 20 závodů): 1. Alonso (Šp./Ferrari) 164 b., 2. Vettel 140, 3. Webber 132, 4. Räikkönen 131, 5. Hamilton (Brit./McLaren) 117, 6. Button 101, 7. Rosberg (Něm./Mercedes) 77, 8. Grosjean (Fr./Renault) 76, 9. Pérez (Mex./Sauber) 47, 10. Schumacher 35.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 272, 2. McLaren 218, 3. Lotus 207, 4. Ferrari 199, 5. Mercedes 112, 6. Sauber 80, 7. Force India 59, 8. Williams 53, 9. Toro Rosso 12.