pátek 20. října 2017 Vendelín
RALLYE DAKAR

Prokop se podruhé vtěsnal do desítky, Klymčiw dojel šestnáctý, Loprais se posunul

aktualizováno 14. 1. 2017 07:15

Río Cuarto (Argentina) – Pilot kamionu Tatra Aleš Loprais se v předposlední etapě Rallye Dakar posunul na průběžné sedmé místo v kategorii. Za třetí výhrou na slavné soutěži, druhou na pozici pilota, míří Rus Eduard Nikolajev s kamazem. Martin Prokop se podruhé za sebou umístil v elitní desítce. Po čtvrtečním devátém místě zajel v pátek na 292 kilometrů dlouhém testu mezi argentinskými městy San Juan a Río Cuarto desátý čas. Český automobilový závodník v celkové klasifikaci předběžně poskočil z 13. na 11. pozici. Polepšil si i motocyklista Ondřej Klymčiw, který obsadil 16. místo a celkově už je dvanáctý.

Martin Prokop

V sobotu je na programu už jen 64 měřených kilometrů a jednatřicetiletý Klymčiv je ještě ve hře o elitní desítku. Na desáté místo ztrácí jen minutu a sedm sekund. Prokopa od stejné příčky dělí téměř šest minut.

Klymčiw je blízko satisfakci za minulý ročník, který pro něj skončil po pádu vážným zraněním. Při předloňské premiéře v Jižní Americe obsadil 20. místo. Prokop také sahá po svém maximu, loni při debutu skončil čtrnáctý.

Sestřih 11. etapy Rallye Dakar 2017

Už třinácté celkové prvenství má na dosah rekordman Stéphane Peterhansel. V 11. etapě sice prohrál francouzský souboj s týmovým kolegou z Peugeotu Sébastienem Loebem, ale jen o 18 sekund a v sobotu bude hájit pětiapůlminutový náskok.

Mezi motocyklisty míří k triumfu sedmadvacetiletý Brit Sam Sunderland, který vede pořadí od páté etapy a do finále půjde s více než půlhodinovým náskokem. V Rallye Dakar startuje potřetí a ještě slavnou soutěž nedokončil. Etapu s 288 kilometrů dlouhou rychlostní zkouškou vyhrál poprvé letos Portugalec Paulo Goncalves.

Loprais, člen týmu Buggyra Racing, byl sedmý i v etapě mezi argentinskými městy San Juan a Río Cuarto, ve které zaostal za nejrychlejším Nikolajevem o 17 minut. Martin Macík mladší s liazem byl devátý a v celkovém pořadí se posunul na 10. místo. Martin Kolomý zajel třináctý čas a je průběžně patnáctý. Nikolajev má v čele rallye náskok 17 minut na týmového kolegu Dmitrije Sotnikova.

Výsledky 11. etapy Rallye Dakar:

Automobily (759/měřených 292 km): 1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Peugeot) 3:21:15, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Peugeot) -18, 3. Terranova, Schulz (Arg., Něm./Mini) -6:37, ...10. Prokop, Minorová (ČR, Rak./Ford) -31:27.

Průběžné pořadí: 1. Peterhansel 28:20:16, 2. Loeb -5:32, 3. Despres (Fr./Peugeot) -32:54, ...11. Prokop -4:56:45.

Motocykly (754 km/288 km): 1. Goncalves (Portug./Honda) 3:18:47, 2. Barreda (Šp./Honda) -1:09, 3. Van Beveren (Fr./Yamaha) -2:38, ...16. Klymčiw (ČR/Husqvarna) -20:30, 26. Engel -35:37, 59. Pabiška (oba ČR/KTM) -1:28:41, 71. Vlček (ČR/Husqvarna) -2:01:20.

Průběžné pořadí: 1. Sunderland (Brit./KTM) 31:34:11, 2. Walkner (Rak./KTM) -33:09, 3. Van Beveren -37:10, ...12. Klymčiw -2:22:00, 34. Engel -6:19:09, 45. Pabiška -9:17:41, 68. Vlček -15:05:25.

Kamiony (754 km/288 km): 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 3:56:47, 2. Villagra (Arg./Iveco) -52, 3. Mardějev -9:53, ...7. Loprais (ČR/Tatra) -20:04, 8. Macík (ČR/Liaz) -25:58.

Průběžné pořadí: 1. Nikolajev 27:23:59, 2. Sotnikov (Rus./Kamaz) -17:09, 3. De Rooy (Niz./Iveco) -38:58, ...7. Loprais -3:03:41, 8. Macík -3:52:37.

Čtyřkolky (754 km/288 km): 1. Karjakin (Rus./Yamaha) 3:58:22, 2. Domaszewski (Pol./Honda) -20:41, 3. Sonik (Pol./Yamaha) -23:49.

Průběžné pořadí: 1. Karjakin 38:36:55, 2. Casale (Chile/Yamaha) -1:16:24, 3. Copetti (Arg./Yamaha) -4:21:06