sobota 24. června 2017 Jan

Posledním šampionem "čtvrtlitrů" Aojama, Abraham vyrovnal své maximum

Valencie (Španělsko) - Japonský motocyklista Hiroši Aojama se stal poprvé v kariéře mistrem světa. Poslední titul v kubatuře do 250 ccm získal už před dojezdem závěrečné Grand Prix sezony ve Valencii poté, co jeho jediný rival Marco Simoncelli z Itálie upadl. Český jezdec Karel Abraham dnes šestým místem vyrovnal nejlepší výsledek v kariéře. Vítězem historicky poslední Grand Prix v kategorii do 250 ccm se stal domácí Hector Barberá. V příští sezoně se šampionát "čtvrtlitrů" konat nebude a nahradí ho kategorie Moto2 pro stroje do 600 ccm.

Hiroši Aojama

Aojama do závodu odstartoval z páté pozice a k zisku titulu mu stačilo dojet bez ohledu na Simoncelliho nejhůře na jedenáctém místě. Osmadvacetiletý Japonec ale závod zdramatizoval 18 kol před koncem, kdy nezvládl vjezd do zatáčky, vyjel mimo trať a z vedoucí skupiny se propadl až na 11. místo. Simoncelli se však o šanci na titul připravil sám pádem v závěru závodu. Aojama dojel sedmý.

Abraham mohl být pátý, chybělo málo

Abraham bojoval do poslední chvíle o páté místo, ale nakonec dojel šestý - stejně jako před třemi týdny na australském Phillip Islandu. Dramatický duel s Thajcem Ratthaparkem Wilairotem prohrál o pouhých 96 tisícin sekundy. Bodoval i Lukáš Pešek, který skončil dvanáctý, i když ho ve Španělsku trápila nemoc spojená s horečkou. Ve stopětadvacítkách se na na závěr sezony radoval z vítězství španělský mistr světa Julian Simón, český jezdec Jakub Kornfeil upadl.

Také poslední závod seriálu MotoGP ovládl ve Valencii domácí jezdec. Pro vítězství si dojel Dani Pedrosa. Druhý skončil šampion Valentino Rossi z Itálie, který si titul mistra světa zajistil už před dvěma týdny v Malajsii. Vítěz předchozích dvou Velkých cen a nejrychlejší muž sobotní kvalifikace Australan Casey Stoner upadl v zahřívacím kole a do závodu neodstartoval.