pátek 22. září 2017 Darina

Mistrem světa F1 je Brit Button, závod v Brazílii vyhrál Webber

Sao Paulo - Brit Jenson Button ze stáje Brawn je mistrem světa vozů formule 1. K celkovému triumfu mu stačila v dnešní Velké ceně Brazílie, předposledním závodu šampionátu, pátá pozice. Zejména v úvodu velmi dramatický závod vyhrál podruhé v sezoně i v kariéře Australan Marc Webber z týmu Red Bull před Polákem Robertem Kubicou z BMW a loňským mistrem světa Britem Lewisem Hamiltonem s mclarenem, který startoval až ze sedmnáctého místa.

Jenson Button

Brazilec Rubens Barrichello, který měl dnes v závěru závodu smůlu, klesl na třetí místo o dva body za Němce Sebastiana Vetella. Stáj Brawn dnes podle očekávání získala i Pohár konstruktérů. Dramatičtější úvod než dnes formule 1 už dlouho nepamatuje. Ke kolizi došlo hned v první zatáčce mezi několika jezdci, mezi nimiž byl také Fin Kimi Räikkönen z Ferrari. Ten měl přitom skvělý start, po němž se dostal z pátého místa na třetí. Původně třetí na startu Němec Adrian Sutil (Force India) a hned za ním čtvrtý na roštu Jarno Trulli (Toyota) rovněž měli nehodu, kterou si ještě u trati náruživě vyříkali. Oba totiž okamžitě skončili.

Po kolizi skončil také bývalý dvojnásobný mistr světa Fernando Alonso s Renaultem, do boxů musel v té době ještě úřadující šampion Hamilton s mclarenem. Naopak první pozici si udržel domácí Barrichello z týmu Brawn, za ním se po úvodním dramatu udržel Webber. S Buttonem se dopředu vyvezl také Vettel, třetí do party mužů s šancí na titul světa a na startu až šestnáctý pilot.

Před koncem zažili závodníci perné chvíle

Po 21 kolech zajel do boxů Barrichello, o chvíli později byl pro palivo i Webber, ale dostal se před svého brazilského soupeře, kterého po přezutí předjel i Kubica. Buttonovi pomohl i kolaps motoru Nika Rosberga, jehož jízda směřovala na stupně vítězů. Kolem 27 kol před cílem začali piloti jezdit do boxů podruhé a pořadí se promíchalo. Skvěle jezdil Kubica, ale na Webbera nestačil. Ten se i po přestávce vrátil na první místo a mířil za vítězstvím. Za Kubicou jezdil Barrichello, a protože se Button vrátil od mechaniků na šestém místě, držel 11 kol před cílem stále velkou šanci na první titul.

Ta se stala takřka jistotou v momentě, kdy osm kol před koncem musel kvůli defektu pro nové levé zadní kolo jeho největší rival Barrichello. Ten tak dokonce přišel i o své druhé místo v průběžném pořadí, o které bude muset za dva týdny bojovat.