neděle 17. prosince 2017 Daniel

Brawn triumfoval v Monze. VC vyhrál Barrichello před Buttonem

Monza (Itálie) - Velká cena Itálie formule 1 v Monze skončila triumfem stáje Brawn GP. Nejrychlejší byl Brazilec Rubens Barrichello, hned za ním dojel do cíle Brit Jenson Button, vedoucí muž průběžného pořadí. Třetí skončil Fin Kimi Räikkönen z Ferrari díky nehodě britského mistra světa Lewise Hamiltona. Vítěz sobotní kvalifikace naboural s vozem McLaren v posledním kole. První letošní body získal za čtvrté místo Němec Adrian Sutil ze stále se zlepšující stáje Force India.

Start přinesl napínavé drama

Všechna auta po startu vjížděla do první šikany těsně vedle sebe, ale nedošlo k žádné kolizi. Vedení udržel Hamilton, na druhou pozici se dostal Sutila, největší překvapení kvalifikace. Ke kolizi ale došlo hned v druhé zatáčce, kdy po střetu s Polákem Robertem Kubicou vypadl ze závodu Mark Webber z týmu Red Bull, čtvrtý muž celkového pořadí šampionátu. Kubica musel do boxů pro nové přední křídlo a po patnácti kolech tam zaparkoval natrvalo.

V prvních kolech se vůbec nedařilo pilotovi McLarenu Heikkimu Kovalainenovi z Finska, jenž se ze čtvrtého místa postupně propadl až na osmé, z něhož se nakonec propracoval alespoň na šestou pozici. Pátý v cíli byl dvojnásobný mistr světa Španěl Fernando Alonso z týmu Renault, který čelí vyšetřování kvůli údajně úmyslné nehodě Nelsona Piqueta při loňské Velké ceně Singapuru.

Hamilton soupeřům ujížděl hlavně díky tomu, že měl málo paliva a zvolil strategii na dvě zastávky v boxech, kam se poprvé vydal po patnácti kolech. Výborně jezdily oba monoposty Brawn GP - vedoucího muže šampionátu Buttona, ale i Barrichella, druhého muže MS. Tým odmítl před závodem výměnu ne zrovna ideálně fungující převodovky Barrichellova vozu, která by ho stála pět míst na startu, a ukázalo se, že to bylo dobré rozhodnutí.

Zastávky v boxech pořadím míchaly, ale vyzněly nejlépe pro vozy Brawn GP, jejichž piloti si naplánovali jen jeden pit stop. Barrichello natankoval ve 29. okruhu a vrátil se na trať před Buttona. V té době opět vedl Hamilton, ale měl před sebou ještě zajížďku k mechanikům.

Fisichella dojel devátý, Monza nesedla Red Bullu

Ve druhé desítce se po většinu závodu pohyboval Giancarlo Fisichella z Itálie, který nahradil u domácího týmu Ferrari zraněného Felipeho Massu a jeho neúspěšného nástupce Luku Badoera. S rudým monopostem se dosavadní jezdec Force India sžíval pomalu a obsadil nakonec deváté místo. V momentě, kdy odjeli Hamilton, Räikkönen i Sutil do boxů k poslední zastávce, otevřela se brawnům cesta k triumfu, neboť trojice se seřadila až za jejich vozy. Když už se zdálo, že je o medailistech rozhodnuto, udělal v posledním kole školáckou chybu Hamilton a narazil do svodidel.

Monza absolutně neseděla vozům Red Bull. Průběžně třetímu Němci Sebastianu Vettelovi spadl do klína alespoň bod za osmé místo jen díky Hamiltonově nehodě. Společně s Webberem se jim ale hodně vzdálila šance bojovat o titul.