čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Attíja vystřídal po páté etapě Dakaru na prvním místě Sainze

aktualizováno 8. 1. 2009 05:11

San Rafael (Argentina) - Násir Attíja z Kataru vystřídal po páté etapě Rallye Dakar v čele soutěže automobilů španělského mistra světa Carlose Sainze. Attíja sice měl na více než pětisetkilometrovém měřeném úseku mezi městy Neuquén a San Rafael až čtvrtý čas, ale na Sainze najel přes deset minut. Španěl klesl až na třetí místo za vítěze etapy Giniela de Villierse z JAR.

Desert Warrior

Ani v kategorii motocyklů se vedoucímu jezdci příliš nedařilo, Španěl Marc Coma ztratil ze svého náskoku v čele průběžného pořadí přes čtvrt hodiny. Etapu vyhrál jeho nejbližší pronásledovatel Američan Jonah Street a časový odstup mezi nimi se tak zmenšil na 27 minut. Španělský lídr doplatil krátce po startu na píchlou pneumatiku, jejíž opravou ztratil podle oficiálního webu soutěže 19 minut a dojel až devátý.

Do páté etapy už nevyjeli čeští motocyklisté Ivo Kaštan a Dušan Randýsek, který havaroval a po leteckém převozu leží v nemocnici s pohmožděným hrudníkem a zraněným kolenem. Soutěž skončila i pro Martina Macíka a posádku jeho kamionu Liaz, který byl s poruchou převodovky dotažen do cíle úterní etapy asistenčním vozem.

Rallye dnes poznamenala první smrtelná oběť letošního jihoamerického ročníku: pořadatelé oznámili, že v noci bylo nalezeno tělo francouzského motocyklisty Pascala Terryho. Devětačtyřicetiletý účastník závodu byl pohřešován již od druhé etapy.

Jan Říha a Michal Štěpanovský ve Studiu 6

Jezdci prozatím absolvují první část Dakaru a rozřazovací boje. "Klíčová část Dakaru přijde koncem tohoto a začátkem příštího týdne, kdy závodníci vjedou do pískových dun, které neznají," uvedl Michal Štěpanovský ztýdeníku Svět motorů. Na rozdíl od Dakaru totiž nynější trasu ještě žádný z jezdců trať a její povrch nevyzkoušel.