pondělí 29. května 2017 Maxmilián / Maxim

Loeb vyhrál poprvé v Británii a pojistil titul Citroënu

aktualizováno 7. 12. 2008 15:15

Cardiff (Británie) - Již jistý mistr světa v automobilových soutěžích Sébastien Loeb předstihl na poslední rychlostní zkoušce Jari-Mattiho Latvalu a poprvé v kariéře vyhrál Britskou rallye. Fenomenální Francouz tak zároveň v posledním dílu letošního seriálu korunoval vítězství Citroënu v soutěži týmů a přepsal historické tabulky, neboť jako první vyhrál jedenáct rallye v sezoně.

Sébastien Loeb

Loeb si zajistil pátý titul za sebou již před měsícem v Japonsku a ve Walesu bojoval především pro tým. Rivalové z Fordu nicméně prakticky ztratili šanci na celkové vítězství v pátek, kdy měl potíže Fin Mikko Hirvonen a propadl se pořadím na nebodované příčky. Jezdci Fordu přitom museli obsadit první a druhé místo.

Za vítězstvím směřoval od první etapy Hirvonenův krajan a týmový kolega Latvala, jenž vedl od šesté erzety. Na posledním dvacetikilometrovém testu však neodolal tlaku Loeba, který ho nakonec předstihl o 2,7 sekundy. Francouzský pilot si připsal 47. triumf v kariéře i přes to, že dostal desetisekundovou penalizaci za předčasný start do předposlední vložky.

Citroën se po dvou letech vrací na trůn

Třetí místo obsadil s více než minutovou ztrátou další jezdec Citroënu Daniel Sordo ze Španělska a skončil na stejné pozici i celkově. Citroën se vrátil na trůn po dvouleté odmlce, během níž triumfoval Ford, a připsal si celkově čtvrtý titul.

Na kvalitním dvanáctém místě dokončil Britskou rallye osminásobný mistr světa silničních motocyklů Valentino Rossi, jenž se soutěže ve Walesu zúčastnil již podruhé. Italský jezdec s fordem zaostal za vítězem o 13 minut. Jednadvacátou pozici obsadil Jaroslav Tarabus na fiatu, druhý český zástupce Martin Prokop odstoupil už v pátek.