Volejbalový magazín

Velkou cenu ČR v motokrosu vyhráli Cairoli a Jonass, z Čechů byl nejlepší Romančík

Loket (Sokolovsko) - Motokrosovou Grand Prix České republiky v Lokti ovládli zahraniční lídři mistrovství světa. V královské třídě MXGP vyhrál Antonio Cairoli z Itálie, v kategorii MX2 triumfoval Pauls Jonass z Lotyšska. Z českých jezdců vybojoval tři body Jaromír Romančík, který obsadil v první jízdě MXGP 18. příčku a celkově byl 21.

Jaromír Romančík
zdroj: ČTK autor: Kubeš Slavomír

Cairoli vyhrál v Lokti už počtvrté: v roce 2005 ovládl ještě třídu MX2, v letech 2010 a 2012 byl nejlepší v MX1. Letos zvítězil ve druhé rozjížďce, v té první byl při triumfu obhájce titulu Tima Gajsera ze Slovinska třetí.

"Jsem rád, že jsem tu vyhrál. V celé sezoně je to pro mě nejtěžší trať a vždycky se tady trápím," řekl Cairoli, který vyhrál už 83. Grand Prix v kariéře. V sezoně slaví šesté vítězství, třetí za sebou, a míří za ziskem devátého titulu mistra světa. Po třináctém z 19 závodů má náskok 92 bodů na Belgičana Clémenta Desalleho, který byl v Lokti dvakrát druhý.

Romančík bodoval potřetí v sezoně. Druhou jízdu ale nedokončil a jako první z Čechů v ní projel cílem na 22. pozici Martin Michek. Ve slabší třídě MX2 vyhrál Jonass také už šestou Grand Prix v sezoně a zvýšil náskok v čele pořadí před Švýcarem Jeremym Seewerem na 47 bodů. V první jízdě se musel sklonit před Američanem Thomasem Covingtonem, ve druhé zvítězil těsně před Seewerem.

Velkou cenu ČR v motokrosu vyhráli v Lokti Cairoli a Jonass

"Když jsem tu jel loni poprvé, měl jsem těžký pád, který mi ukončil sezonu. Letos to bylo dobré a jsem rád za další vítězství," řekl dvacetiletý Jonass. Z dvojice českých jezdců byl v obou jízdách o místo úspěšnější Dušan Drdaj, jeho nejlepším výsledkem byla 26. příčka.

Soutěžní víkend v Lokti poznamenala sobotní tragická nehoda v závodě mistrovství Evropy v mládežnické třídě do 85 ccm, při níž zahynul třináctiletý Igor Cuharciuc z Moldavska. Po pádu na dvojskoku utrpěl těžká zranění, kterým přes okamžitý zásah záchranářů podlehl. Jízda byla předčasně ukončena a dnešní druhá se nejela.

Velká cena České republiky, závod MS v motokrosu v Lokti (Sokolovsko):

MXGP: 1. jízda: 1. Gajser (Slovin./Honda) 35:16,286, 2. Desalle (Belg./Kawasaki) -3,096, 3. Cairoli (It./KTM) -4,058, ...18. Romančík -1:59,536, 22. Finěk (oba ČR/KTM), 24. Weschta (ČR/Suzuki) oba -1 kolo, 31. Bartoš -2 kola, Michek (oba ČR/KTM) nedokončil. 2. jízda: 1. Cairoli 34:45,495, 2. Desalle -4,530, 3. Herlings (Niz./KTM) -8,989, ...22. Michek, 30. Bartoš oba -1 kolo, Finěk -2 kola, Romančík a Weschta nedokončili.

GP celkově: 1. Cairoli 45, 2. Desalle 44, 3. Gajser 43, ...21. Romančík 3.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 19 závodů): 1. Cairoli 523, 2. Desalle 431, 3. Herlings 418, ...27. Romančík 14.

MX2: 1. jízda: 1. Covington (USA/Husqvarna)35:24,193, 2. Jonass (Lot./KTM) -10,380, 3. Prado (Šp./KTM) -16,628, ...26. Drdaj (ČR/Yamaha), 27. Polák (ČR/KTM) oba -1 kolo. 2. jízda: 1. Jonass 35:26,231, 2. Seewer (Švýc./Suzuki) -1,763, 3. Paturel (Fr./Yamaha) -2,702, ...28. Drdaj, 29. Polák oba -1 kolo.

GP celkově: 1. Jonass 47, 2. Seewer 38, 3. Covington 36.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 19 závodů): 1. Jonass 548, 2. Seewer 501, 3. Olsen (Dán./Husqvarna) 403.

WMX: 1. jízda: 1. Duncanová (N. Zél./Yamaha) 25:19,226, ...19. Vítková (ČR/Yamaha) -1 kolo. 2. jízda: 1. Verstappenová (Belg./KTM) 24:50,505, ...20. Vítková -1 kolo.

GP celkově: 1. Duncanová 47, ...20. Vítková 3.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 6 závodů): 1. Duncanová 155, ...33. Vítková 3.