Kornfeil má první letošní body. Zadařilo se mu v opakovaném závodu v Le Mans

Le Mans – Pro první letošní body si na mistrovství světa silničních motocyklů dojel Jakub Kornfeil. Český závodník při Velké ceně Francie ve třídě Moto3 obsadil jedenáctou pozici. Vítězství v restartovaném a zkráceném závodu slavil španělský jezdec Joan Mir, jenž si díky třetímu triumfu v sezoně upevnil vedení v průběžném pořadí. V kategorii MotoGP nedokončil závod další z českých z reprezentantů, Karel Abraham.

Jakub Kornfeil
zdroj: ČTK/ZUMA/ autor: Theo Karanikos

Za suverénním Španělem dojel s odstupem více než čtyř sekund na druhém místě krajan Aron Canet, na stupních vítězů je doplnil Ital Fabio Di Giannantonio. Kornfeil, jenž se dlouho držel ve skupině bojující o druhou příčku, nakonec ztratil kontakt a za Mirem zaostal o 7,5 sekundy.

"Do závodu jsme zvolili měkkou směs pneumatik, což se ukázalo jako skvělá volba. Takové dvě třetiny závodu jsem díky tomu dokázal jet stejné tempo jako čelo, což je super," pochvaloval si český jezdec. "Posledních asi pět kol jsem zvažoval, jestli to poslat ještě dál, nebo dovézt body. Vzhledem k tomu, že ještě před pár hodinama jsem měl na kontě nulu, rozhodl jsem se pro bezpečnější variantu," dodal.

Kornfeil v Moto3 v Le Mans bodoval, v MotoGP kraloval Viňales

Závod na okruhu v Le Mans musel být zastaven ve druhém kole, poté co takřka polovina startovního pole vyletěla z trati v jedné ze zatáček na dlouhé olejové skvrně. Tu za sebou zanechal motocykl některého z jezdců poškozený při předchozí kolizi. Při ní skončil na zemi i Jakub Kornfeil.

Restartovaný závod, který byl vypsán na 16 kol místo původních 24, nezvládla řada favoritů. Z čelních pozic spadli vítěz kvalifikace Jorge Martín, Romano Fenati či Niccoló Antonelli, v posledním kole havaroval ze druhého místa Darryn Binder.

Závod královské třídy MotoGP vyhrál potřetí v sezoně Maverick Viňales, jenž se zároveň stal novým vedoucím mužem průběžného pořadí MS. Španěl předstihl dosavadního lídra Valentina Rossiho, který v závěru posledního kola upadl z druhého místa. Devítinásobný italský mistr světa, jenž jel v těsném závěsu za Viňalesem, se tak nedostal k případnému útoku v cílové rovince. V celkovém hodnocení ho předstihl i třetí Dani Pedrosa.

Český jezdec Karel Abraham, jenž po devátém místě z kvalifikace odstartoval z třetí řady, se během závodu postupně propadal. Zhruba v polovině pak kvůli technickým problémům zajel do boxů a skončil.

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. Mir 27:37,830, 2. Canet (oba Šp./Honda) -4,252, 3. Di Giannantonio (It./Honda) -4,365, 4. Ramírez (Šp./KTM) -4,469, 5. Guevara (Šp./KTM) -4,845, 6. Bastianini (It./Honda) -5,463, ...11. Kornfeil (ČR/Peugeot) -7,504.

Průběžné pořadí (po 5 z 18 závodů): 1. Mir 99, 2. Fenati (It./Honda) 65, 3.  Canet 63, 4. Martín (Šp./Honda) 59, 5. McPhee (Brit./Honda) 53, 6. Di  Giannantonio 51, ...24. Kornfeil 5.

Moto2: 1. Morbidelli 42:17,557, 2. Bagnaia (oba It./Kalex) -1,714, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) -5,837, 4. Á. Márquez (Šp./Kalex) -6,212, 5. Pasini (It./Kalex) -13,537, 6. Aegerter (Švýc./Suter) -14,945.

Průběžné pořadí (po 5 z 18 závodů):
1. Morbidelli 100, 2. Lüthi 80, 3. Á. Márquez 62, 4. Oliveira (Portug./KTM) -59, 5. Bagnaia 53, 6. Nakagami (Jap./Kalex) 41.

MotoGP: 1. M. Viňales (Šp./Yamaha) 43:29,793, 2. Zarco (Fr./Yamaha) -3,134, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -7,717, 4. Dovizioso (It./Ducati) -11,223, 5. Crutchlow (Brit./Honda) -13,519, 6. Lorenzo (Šp./Ducati) -24,002, ...Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí (po 5 z 18 závodů): 1. M. Viňales 85, 2. Pedrosa 68, 3. Rossi (It./Yamaha) 62, 4. M. Márquez (Šp./Honda) 58, 5. Zarco 55, 6. Dovizioso 54, ...19. Abraham 9.