Svět motorů

Márquez vyhrál v Austinu popáté za sebou, Češi nebodovali

Austin - Mistr světa Marc Márquez ani v letošním roce nepoznal na okruhu v Austinu v kategorii MotoGP porážku a i pátý ročník Velké ceny Ameriky na tamním závodišti vyhrál. Španělský jezdec ovládl na území USA posledních 11 závodů seriálu mistrovství světa silničních motocyklů. Český jezdec Karel Abraham závod nedokončil.

Marc Márquez
zdroj: AP autor: Eric Gay

Čtyřiadvacetiletý Márquez porazil Valentina Rossiho z Itálie a připsal si první výhru v sezoně. Třetí dojel Márquezův krajan a stájový kolega Dani Pedrosa. Devítinásobný světový šampion Rossi se díky druhému místu ujal vedení v průběžném pořadí seriálu, dosavadní lídr a vítěz úvodních dvou Grand Prix Maverick Viňales po pádu nedojel.

Abraham, jenž v předchozím závodě v Argentině obsadil 10. místo, tentokrát v Texasu absolvoval jen jedno kolo. "Pád byl v rychlé zatáčce a motorka nedopadla vůbec dobře," uvedl jezdec, který havaroval i v tréninku. "Mám docela obavy, jak to v tom závodě vydržím, protože se všechno dost rozleželo. Snad budou prášky na bolest dost silný," sdělil před startem.

Nedařilo se ani druhému českému zástupci Jakubu Kornfeilovi, který v kategorii Moto3 obsadil 23. místo a ani ve třetím závodu seriálu nebodoval. Jeho letošním maximem zůstalo 18. místo z předchozí Grand Prix v Argentině, na úvod sezony v Kataru dojel dvacátý.

Márquez popáté v řadě vyhrál v Austinu

"Bohužel končíme dalším katastrofálním výsledkem. Dnes si na motorku stěžovat nebudu, protože v žádném případě nebyla tím největším problémem," uvedl zklamaný Kornfeil.

"Největší problém bylo moje zdraví a ty opakované bolesti hlavy, nesoustředěnost a necitlivost těla. I přes masáže a inhalace jsem se cítil úplně hrozně a chvíli jsem dokonce zvažoval odstoupení ze závodu," přiznal jezdec, jenž měl zdravotní potíže celý víkend.

Z vítězství se na okruhu v Austinu radoval stejně jako loni Ital Romano Fenati, jenž na další výhru čekal právě rok. Druhé místo v závodu, který musel být po pádu Kaita Toby zastaven a po restartu zkrácen na 12 kol, obsadil Jorge Martín ze Španělska, třetí skončil další Ital Fabio Di Giannantonio.

Výsledky Velké ceny Ameriky silničních motocyklů:

Moto3: 1. Fenati (It./Honda) 27:15,841, 2. Martín (Šp./Honda) -4,504, 3. Di Giannantonio -4,527, 4. Bastianini (oba It./Honda) -4,6735, 5. Bulega (It./KTM) -4,968, 6. Guevara (Šp./KTM) -5,618, ...23. Kornfeil -37,960.

Průběžné pořadí (po 3 z 18 závodů): 1. Mir (Šp./Honda) 58, 2. Martín 52, 3. McPhee (Brit./Honda) 49, 4. Fenati 45, 5. Migno (It./KTM) 25, 6. Di Giannantonio 24.

Moto2: 1. Morbidelli (It./Kalex) 41:20,078, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -2,633, 3. Nakagami (Jap./Kalex) -6,809, 4. Á. Márquez (Šp./Kalex) -9,852, 5. Aegerter (Švýc./Suter) -10,927, 6. Oliveira (Portug./KTM) -13,029.

Průběžné pořadí (po 3 z 18 závodů): 1. Morbidelli 75, 2. Lüthi 56, 3. Oliveira 43, 4. Nakagami 32, 5. Vierge (Šp./Tech3) 25, 6. Á. Márquez 24.