WA Race Walking Tour Gold - Poděbrady

Binder se stal mistrem světa v Moto3, Kornfeil spadl v prvním kole

Madrid – Jihoafričan Brad Binder dojel druhý v motocyklové GP Aragonie a je s předstihem mistrem světa kategorie Moto3. Velkou cenu vyhrál domácí Španěl Jorge Navarro, Jakub Kornfeil po pádu hned v prvním kole nedojel. Kategorii MotoGP vyhrál ve Španělsku Marc Márquez.

Brad Binder
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Jednadvacetiletý Binder se stal šampionem poprvé v kariéře, před Navarrem má nyní v průběžném pořadí nedostižný náskok 106 bodů. Letos pětkrát vyhrál, v dalších pěti Grand Prix byl na stupních vítězů a nebodoval pouze v závodu v Brně. Rodák z Potchefstroomu je prvním jihoafrickým mistrem světa od roku 1980.

Navarro v Aragonii vyhrál souboj čtyřčlenné skupiny a Bindera porazil o pouhých 30 tisícin sekundy. Třetí skončil Ital Enea Bastianini.

Kornfeilovi se v Alcaňizu nevydařila kvalifikace a po startu z 28. místa se musel prodírat vpřed. Už v úvodním okruhu ale jeho snaha o čtvrtý bodovaný výsledek za sebou vzala za své, když po kolizi se soupeři skončil na zemi. Z místa nehody odešel po svých, ale v závodě nepokračoval. Jediný pravidelný český účastník MS tak vyšel letos potřetí bodově naprázdno a v průběžném pořadí klesl z deváté na desátou příčku.

"Dobře jsem odstartoval a předjel několik jezdců. Za Pawim jsem pokračoval na 22. místě. Jenže přišla zatáčka číslo pět, kde došlo ke kontaktu mezi právě Pawim a Mariou Herrerou. Její padající motorka pak zasáhla mou zadní část a já byl katapultován ze sedla své hondy," uvedl.

Z hrozivě vypadajícího pádu si odnesl jen pár odřenin, ale v závodě nepokračoval. "Nebylo to zrovna jemné přistání. Nebyl jsem ani schopný odejít po svých. Trošku mě bolí rameno a kotník, ale naštěstí nemám nic zlomeného, což je určitě dobrá zpráva. Je to velká škoda. Závod začal velmi dobře a cítil jsem, že na body to mohlo bez problému jít. Startovat ze zadních pozic bohužel nese i toto riziko," dodal.

V královské MotoGP si dojel pro první vítězství na domácí španělské půdě od Valencie 2014 lídr šampionátu Marc Márquez. Za jezdcem Hondy skončili na yamahách jeho krajan Jorge Lorenzo a Ital Valentino Rossi. Úřadující mistr světa Lorenzo zaostal 2,740 sekundy, sedmatřicetiletý Rossi téměř šest sekund a na druhém místě průběžného pořadí MS ztrácí na Márqueze už 52 bodů.

Úspěšný den bratrů Márquezových podtrhl mladší Álex druhým místem v Moto2, svými prvními stupni vítězů během téměř dvou sezon v této kategorii. Závod vyhrál Brit Sam Lowes. V čele pořadí zůstal úřadující šampion Johann Zarco z Francie, jehož náskok před Španělem Álexem Rinsem se už ale snížil na jediný bod.

Velká cena Aragonie, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Navarro (Šp./Honda) 39:56,973, 2. B. Binder (JAR/KTM) -0,030, 3. Bastianini -0,107, 4. Di Giannantonio (oba It./Honda) -0,162, 5. Mir (Šp./KTM) -1,724, 6. Martín (Šp./Mahindra) -1,903, ...Kornfeil (Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. B. Binder 249, 2. Navarro 143, 3. Bastianini 139, 4. Mir 117, 5. Bulega (It./KTM) 113, 6. Di Giannantonio 111, ...10. Kornfeil 80.

Moto2: 1. Lowes (Brit./Kalex) 40:00,885, 2. Á. Márquez (Šp./Kalex) -3,289, 3. Morbidelli (It./Kalex) -3,321, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) -5,181, 5. Nakagami (Jap./Kalex) -10,722, 6. Rins (Šp./Kalex) -12,164.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. Zarco (Fr./Kalex) 202, 2. Rins 201, 3. Lowes 162, 4. Lüthi 154, 5. Morbidelli 141, 6. Nakagami 135.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:57,678, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -2,740, 3. Rossi (It./Yamaha) -5,983, 4. M. Viňales (Šp./Suzuki) -8,238, 5. Crutchlow (Brit./Honda) -13,221, 6. Pedrosa (Šp./Honda) -17,072.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. M. Márquez 248, 2. Rossi 196, 3. Lorenzo 182, 4. Pedrosa 155, 5. M. Viňales 149, 6. Crutchlow 105.