EP Benátky nad Jizerou

Kornfeil v Itálii zaznamenal nejhorší výsledek v sezoně Moto3

Velkou cenu Itálie v MotoGP vyhrál španělský motocyklista Jorge Lorenzo, když těsně před cílem předjel krajana Marca Márqueze. Jakub Kornfeil v kubatuře Moto3 zaznamenal 17. místem nejhorší výsledek v sezoně, naopak druhý český reprezentant Karel Hanika si na 20. pozici připsal nejlepší umístění v dosavadním průběhu šampionátu.

Úřadující mistr světa Lorenzo si v posledním kole s Márquezem několikrát vyměnil vedení a do cílové rovinky vjel na druhém místě. Na posledních metrech ale fantasticky zrychlil a připsal si páté vítězství v Mugellu od roku 2011. Márqueze porazil o 19 tisícin sekundy.

Lorenzo díky třetímu úspěchu v sezoně zvýšil svůj náskok na prvním místě průběžného pořadí na deset bodů před Márquezem. Třetí je s odstupem 37 bodů Ital Valentino Rossi, který odstartoval z první pozice, kvůli technickým problémům byl však v osmém kole nucen odstoupit.

V Moto3 si pro třetí vítězství za sebou dojel Jihoafričan Brad Binder a upevnil si vedení v průběžném pořadí. Závěr dramatického závodu poznamenaly dva pády jezdců v početné čelní skupině v posledním kole - nejprve skončil Khairul Idham Pawi z Malajsie a těsně před cílem také Španěl Arón Canet.

Kornfeil se teprve podruhé v sezoně nedostal do nejlepší desítky, jeho dosavadním nejhorším výsledkem bylo jedenácté místo z Velké ceny Ameriky. Hanika naopak přerušil sérii tří nedokončených závodů a o dvě příčky si vylepšil nejlepší umístění v sezoně.

"Ráno jsme našli dobré nastavení a já si konečně jízdu tady mohl užívat. Warm up jsem dokončil na čtvrtém místě, takže jsem logicky věřil i v dobrý závod," uvedl Kornfeil v tiskové zprávě. "Jenže v závodě jsem nebyl schopný předjíždět a bojovat, jak bych chtěl. Krom soupeřů jsem se pral také s motocyklem," dodal.

"Dnešní jediné pozitivum je to, že jsem se v úvodu dokázal dostat na deváté místo. Na tento závod musíme co nejrychleji zapomenout, protože byl opravdu špatný. Na vítěze jsem ztratil jen 2,2 vteřiny, to ale nic nemění na tom, že sedmnáctá pozice je prostě nepřijatelná," uvedl.

Drama nabídla i kubatura Moto2. Po havárii Španěla Xaviera Viergeho, který vyvázl nezraněn, musel být závod kvůli opravě ochranné bariéry přerušen a následně byl zkrácen na deset kol. Pro druhý triumf v sezoně si nakonec dojel Francouz Johann Zarco.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu:

Moto3: 1. Binder (JAR/KTM) 39:49,382, 2. Di Giannantonio (It./Honda) -0,038, 3. Bagnaia (It./Mahindra) -0,069, 4. Antonelli (It./Honda) -0,075, 5. Quartararo (Fr./KTM) -0,077, 6. Ono (Jap./Honda) -1,037, ...17. Kornfeil (ČR/Honda) -2,434, 20. Hanika (ČR/Mahindra) -4,289.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Binder 127 b., 2. Navarro (Šp./Honda) 78, 3. Fenati 67, 4. Bulega (oba It./KTM) 55, 5. Bagnaia 54, 6. Antonelli 52, 7. Kornfeil 36.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 18:59,391, 2. Baldassarri (It./Kalex) -0,030, 3. Lowes (Brit./Kalex) -1,096, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) -1,215, 5. Syahrin (Malaj./Kalex) -1,653, 6. Pons (Šp./Kalex) -2,110.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Lowes 98, 2. Rins (Šp./Kalex) 96, 3. Lüthi 82, 4. Zarco 81, 5. Aegerter (Švýc./Kalex) 52, 6. Corsi (It./Speed Up) 50.

14:00 MotoGP.