čtvrtek 25. května 2017 Viola

Na Korsice vyhrál Loeb, Hirvonen skončil druhý díky týmové režii

Ajaccio (Francie) – Sébastien Loeb ovládl Korsickou rallye, kterou vyhrál počtvrté za sebou, a má na dosah pátý titul mistra světa. Téměř tři a půl minuty ztratil v závěrečném hodnocení na suverénního Francouze Mikko Hirvonen, jeho největší soupeř v průběžném pořadí šampionátu. Zatímco Loeb během soutěže vyhrál téměř všechny rychlostní zkoušky s pouhými dvěma výjimkami, Hirvonenovi vynesla druhé místo až týmová režie a výrazná pomoc jeho kolegů z týmu Ford.

Sebastian Loeb a jeho navigátor Daniel Elena
  • Sebastian Loeb a jeho navigátor Daniel Elena autor: Wayne Drought, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/4/387/38642.jpg?1220172697

Úvodní dnešní rychlostní zkouška zásadně zamíchala pořadím za Loebem. Hirvonen, který se v předchozích dnech držel na druhém místě, měl totiž defekt pneumatiky a po skončení RZ figuroval v celkovém pořadí rallye až na pátém místě. Mezi vedoucím Loebem a Hirvonenem byly nejenom další dva fordy řízené Francoisem Duvalem a Jari-Mattim Latvalou, ale také subaru s Peterem Solbergem za volantem.

V následující "erzetě" však potkaly technické potíže právě Solberga, takže se za sebe v průběžném pořadí soutěže seřadily tři fordy. Situace zůstala neměnná i po další – celkově předposlední – rychlostní zkoušce. Hirvonen, jediný jezdec továrního týmu, který má stále šanci na mistrovský titul, byl z trojice focusů poslední. Na druhého Duvala přitom ztrácel zhruba minutu a půl. Za běžných okolností nebylo možné, aby takovou ztrátu stáhl – přitom se ale jednalo o tři body do celkového hodnocení šampionátu.

Závěrečnou rychlostní zkoušku tak poznamenala týmová režie. Duval a Latvala totiž "spáchali" přestupky předčasným resp. pozdním příjezdem na časovou kontrolu a podle pravidel za ně byli potrestáni přičtením 90 resp. 120 sekund k celkovému času. Hirvonen, který díky tomu i vzhledem k Loebově opatrnosti v závěru soutěže vyhrál poslední rychlostní zkoušku, se tak vrátil na druhé místo celkového hodnocení Korsické rallye.

V kategorii J-WRC byla situace na čele obdoná jako v celkovém hodnocení rallye – celý den mu vévodil jediný pilot Martin Prokop. O druhé místo bojovali od rána Pierro Campana a Prokopův týmový kolega z citroënu Sebastien Ogier. Nakonec Ogier přidal tolik, že nejen výrazně ujel svému rivalovi, ale navíc stáhl Prokopův náskok na pouhých 17 sekund.

Výsledek Korsické rallye znamená v celkovém hodnocení Mistrovství světa, že Loeb vstupuje do posledních dvou závodů sezony s náskokem 14 bodů na Hirvonena. Finovi tak nemusí stačit ani případná vítězství v obou následujících soutěžích, Loeb by totiž i tak musel k celkovému vítězství v MS získat ve dvou rallye pouhých šest bodů – to může odpovídat jedinému třetímu místu.

V mistrovství týmů je situace podobná. Tovární tým Ford ztrácí na Loebův Citroën 23 bodů. V jednom závodě může každá stáj získat nanejvýš 18 mistrovských bodů.

V šampionátu kategorie J-WRC byla Korsická rallye závěrečná soutěž. Mistrovství vyhrál Sebastien Ogier, Martin Prokop skončil na celkovém šestém místě.