Sokolský zpravodaj

Hamilton nedal v Kanadě svým soupeřům šanci a zvýšil vedení v seriálu

Montreal – Stylem start-cíl ovládl Lewis Hamilton Velkou cenu formule 1 v Kanadě. Britský pilot v Montrealu zvítězil počtvrté v kariéře, když do cíle dojel s dvousekundovým náskokem před týmovým kolegou Nicem Rosbergem z Německa a díky čtvrtému vítězství v sezoně před ním zvýšil vedení v seriálu na 17 bodů. Třetí skončil Fin Valtteri Bottas z týmu Williams.

Lewis Hamilton v čele Velké ceny Kanady
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Hoch Zwei

Třicetiletý Hamilton vyhrál na okruhu Gillese Villeneuvea systémem start - cíl. Do sedmého závodu sezony vyrazil letos pošesté z pole position a kvalifikační výhru přetavil v relativně jednoduché vítězství. Svého rivala Rosberga, jenž triumfoval v předchozích dvou Grand Prix, před sebe pustil pouze krátce po zastávce v boxech a v cíli měl náskok 2,2 sekundy.

Hamilton, jenž před dvěma týdny nepochopitelnou zastávkou v boxech přišel o jasné vítězství v Monaku, si tak připsal 37. výhru v kariéře. Tu první zaznamenal v roce 2007 právě v Kanadě, kde poté v barvách McLarenu triumfoval ještě v letech 2010 a 2012.

"Miluju Montreal, miluju tuhle trať, miluju tohle město," řekl Hamilton svým nadšeným kanadským fanouškům. "Necítil jsem se pod moc velkým tlakem, fakt jsem si to užil. Byl to fantastický víkend," dodal dvojnásobný světový šampion.

Rosberg byl především zklamaný po kvalifikaci, dnešní porážku přijal vyrovnaně. "Tlačil jsem na něj, co to šlo, ale víc se prostě udělat nedalo. Druhé místo je pořád dobré," řekl vicemistr světa.

Za dominantními Mercedesy, které obsadily počtvrté v sezoně první dvě místa, dojel už s velkým odstupem 40 sekund Bottas. Fin se tak postaral o první letošní stupně vítězů pro jiné jezdce než z Mercedesu či Ferrari.

Italská stáj se dnes musela spokojit se čtvrtou a pátou pozicí. Pět sekund za svým krajanem dojel Fin Kimi Räikkönen, jenž ztratil čas kvůli smyku krátce po výjezdu z boxů a pohoršil si o jedno místo oproti startovní pozici.

"Kimiho chyba nám pomohla k posunu o jednu příčku," uznal Bottas. "Jsem moc rád za celý tým, takový výsledek jsme fakt potřebovali. Zvýší se tím naše sebevědomí. Jsme elitní stáj a dokážeme bojovat o stupně vítězů," dodal pětadvacetiletý jezdec.

Skvělá stíhací jízda se povedla druhému pilotovi Ferrari Sebastianu Vettelovi. Němec startoval po problémech v kvalifikaci a trestu za porušení pravidel v tréninku až z osmnáctého místa, propracoval se však na pátou příčku. Udržel se díky tomu na třetím místě pořadí MS, jeho ztráta na Hamiltona se však zvýšila na 43 bodů. Šampionát pokračuje za dva týdny Velkou cenou Rakouska v Spielbergu.

Velká cena Kanady, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Montrealu

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:31:53,145 (prům. rychlost: 199,337 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -2,285, 3. Bottas (Fin./Williams) -40,666, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari) -45,625, 5. Vettel (Něm./Ferrari) -49,903, 6. Massa (Braz./Williams) -56,381, 7. Maldonado (Ven./Lotus) -1:06,664, 8. Hülkenberg (Něm./Force India), 9. Kvjat (Rus./Red Bull), 10. Grosjean (Fr./Lotus) všichni -1 kolo.

Pořadí MS (po 7 z 19 závodů): 1. Hamilton 151 b., 2. Rosberg 134, 3. Vettel 108, 4. Räikkönen 72, 5. Bottas 57, 6. Massa 47, 7. Ricciardo (Austr./Red Bull) 35, 8. Kvjat 19, 9. Grosjean 17, 10. Nasr (Braz./Sauber) 16.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 285, 2. Ferrari 180, 3. Williams 104, 4. Red Bull 54, 5. Lotus 23, 6. Sauber 21, 7. Force India 21, 8. Toro Rosso 15, 9. McLaren 4.