čtvrtek 27. dubna 2017 Jaroslav

Motocyklovou GP vyhráli Rossi, Debon a Bradl, z Čechů bodoval pouze Pešek

aktualizováno 17. 8. 2008 16:03

Brno – Pětinásobný mistr světa nejvyšší kategorie závodů silničních motocyklů Valentino Rossi zvítězil ve Velké ceně České republiky. Upevnil tak své vedení v průbězném pořadí kategorie MotoGP. V kubatuře do 250 ccm zvítězil díky odvážnému manévru v předposlední zatáčce Alex Debon, vedení v šampionátu si ale udržel dnes třetí Simoncelli. Největší překvapení přinesla nejslabší kategorie strojů s motorem do objemu 125 ccm. Prvního vítězství totiž dosáhl osmnáctiletý Stefan Bradl. Z Čechů skončil nejlépe Lukáš Pešek, který si neudržel startovní devátou pozici a dojel čtrnáctý.

Motocyklové závody

Ital Valentino Rossi na yamaze v Brně triumfoval už pošesté, vítězství bylo pro něj o to významnější, že jeho největšího soupeře v boji o titul mistra světa Australana Caseyho Stonera zastavil pád. Právě on ale ze začátku vedl těsně před Rossim. V sedmém okruhu Australanovi v zatáčce podklouzlo kolo a úřadující mistr světa skončil v kačírku. Na rozdíl od předchozího závodu v Laguna Seca, kde se po pádu ještě vrátil do závodu a dojel druhý, tentokrát už Stoner motocykl nerozjel.

Rossi zůstal v čele s velkým náskokem a nikdo ze soupeřů jej neohrozil. Cílem projel vítězoslavně po zadním kole patnáct sekund před Španělem Tonim Eliasem a Italem Lorisem Capirossim.

V závodě čtvrtlitrů svedli velkou bitvu Španělé Alex Debon a Alvaro Bautista s vedoucím jezdcem průběžné klasifikace Italem Markem Simoncellim. Trojice se v závodě střídala ve vedení, dvě kola před koncem se odhodlal k útoku po nebezpečném manévru Simoncelli, ale oba španělští rivalové si připravili závěrečný útok. V předposlední zatáčce se dostal na úroveň Itala nejdříve Debon a v poslední jej podjel i Bautista.

Lukáš Pešek se po startu ze třetí řady dostal na sedmé místo, jeho naděje na umístění v desítce nejlepších ale brzy zhasla. Po třetině závodu se propadl na 12. místo a v závěru ještě klesl.

"Pomýšlel jsem po kvalifikaci na víc. Ale s výkonem jsem spokojený, neboť pro mě bylo nevýhodou, že jsem si okruh nevyzkoušel na suché trati," řekl Pešek.

Druhého českého jezdce v kategorii do 250 ccm Karla Abrahama připravil o naděje na body z domácí trati brzký pád. "Od začátku
jsem cítil, že mi podkluzuje zadní kolo. Chtěl jsem ale udržet kontakt s
Locatellim a jel na samé hraně rizika," uvedl Abraham, jenž se po startu pohyboval na 14. místě.

Stopětadvacítky ovládl Bradl, ačkoliv startoval až ze čtvrté řady. Druhý
skončil vedoucí jezdec průběžné klasifikace Francouz Mike di Meglio, který na vítěze ztratil 881 tisícin sekundy, třetí projel cílem Španěl Joan
Olive.

Bradl nepatřil k favoritům, přesto to byl právě on, kdo po většinu závodu
udával tempo. Třináctý muž kvalifikace nicméně naznačil své kvality už v předchozím závodě na Sachsenringu, kde skončil druhý. Na stupně vítězů se dnes neprobojoval žádný jezdec z první řady startovního roštu.

Z českých jezdců, kteří startovali na divokou kartu, si vedl nejlépe Lukáš Šembera, jenž obsadil 17. místo. Vedle něj se z českých jezdců dlouho dařilo nejvíce Karlu Peškovi, který ale dvě kola před cílem spadl v okamžiku, kdy byl na 24. místě. Michal Prášek a jediná dívka ve startovním poli, Andrea Toušková, skončili až na chvostu výsledkové listiny.