úterý 28. března 2017 Soňa

Pešek skončil v Brně v první kvalifikaci na MS motocyklů devátý

aktualizováno 15. 8. 2008 19:02

Brno - Český jezdec Lukáš Pešek obsadil v dnešní první kvalifikaci třídy do 250 ccm pro nedělní závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně deváté místo. Druhý domácí závodník Karel Abraham skončil v silném dešti na Masarykově okruhu na 17. místě. Nejrychlejšího času dosáhl Španěl Hector Barberá, který však jel na hraně rizika a v samotném závěru kvalifikace jej po vyjetí z trati postihl pád. Po jízdě v kačírku lehce narazil do ochranné bariéry, ale při havárii naštěstí pouze poškodil svůj motocykl.

Motocyklový závodník Lukáš Pešek

Pešek i Abraham se po většinu kvalifikace střídali v boji o pořadí okolo patnáctého místa. Pešek si ale schoval trumfy na závěr, výrazně zrychlil a v předposledním kole poskočil na 9. místo. Přesto ale po kvalifikaci nebyl úplně spokojen: "Ke konci byla motorka hodně studená a nejela vůbec dobře, takže máme určitě velké rezervy, ale jinak to bylo fajn."

Abraham odkroužil pouze 12 okruhů, svůj nejlepší čas dosáhl už v osmém kole. V deštivé kvalifikaci by byl Abraham posledním, kdo by se dostal do závodu. Zbývajících šest jezdců už překročilo limit 107 procent času nejrychlejšího jezdce Barbery. V sobotu je ale na programu ještě druhá kvalifikace.

Obhájce titulu Maďar Gabor Talmacsi si vedl nejlépe v první kvalifikaci třídy do 125 ccm, když zajel čas 2:09,870 v posledním okruhu a jako jediný tak pokořil hranici 2:10. Z kvarteta českých jezdců, kteří startují v Brně na divoké karty, skončil nejlépe Karel Pešek na 29. místě se ztrátou 4,163 sekundy na Talmacsiho.

Výsledky - kvalifikace:

Do 125 ccm: 1. Talmacsi (Maď./Aprilia) 2:09,870 (prům. rychlost 149,771 km/hod.), 2. Terol (Šp./Aprilia) -0,718, 3. Iannone (It./Aprilia) -0,719, 4. Smith (Brit./Aprilia) -0,782, 5. Di Meglio (Fr./Derbi) -0,921, 6. Cortese (Něm./Aprilia) -1,154, 7. Espargaro (Šp./Derbi) -1,160, 8. Corsi (It./Aprilia) -1,357,... 29. K. Pešek -4,163, 36. Šembera -6,039, 38. Prášek (všichni Aprilia) -6,874, 39. Toušková (všichni ČR/Honda) -8,344.

Do 250 ccm: 1. Barberá (Šp./Aprilia) 2:16,210 (prům. rychlost 142,800 km/hod.), 2. Kallio (Fin./KTM) -0,686, 3. Simoncelli (It./Gilera) -1,096, 4. Debón (Šp./Aprilia) -1,549, 5. Aojama (Jap./KTM) -2,738, 6. Pasini (It./Aprilia) -2,876, 7. Laverti (Ir./Aprilia) -3,586, 8. Simón (Šp./KTM) -3,778, 9. L. Pešek -3,945, .... 17. Abraham (oba ČR/Aprilia) -7,478.