pátek 20. října 2017 Vendelín

"Mokrá" GP Německa: Pešek ani Abraham neuspěli

aktualizováno 13. 7. 2008 16:00

Sachsenring (Německo) - Čeští motocykloví závodníci Lukáš Pešek a Karel Abraham se dnes při Grand Prix Německa kvůli dešti neuspěli. Na mokrém okruhu Sachsenring nejprve ve čtvrtém kole nezvládl jízdu Abraham, deset kol před koncem závod stejným způsobem nechtěně ukončil i Pešek.

Karel Abraham

Oba jezdci startovali ze čtvrté řady a v úvodu se drželi na bodovaných pozicích. Pešek se po Abrahamově pádu a dalších chybách závodníků z popředí propracoval až do elitní desítky, nakonec ale skončila i jeho motorka v písku. "Byl to těžký závod, podmínky byly kritické. I přes pád jsem ale získal velké zkušenosti s jízdou na vodě s dvěstěpadesátkou," řekl Pešek.

Vedle mokra a deště závodníkům komplikoval boje o body i chlad. V Německu bylo jen kolem 14 stupňů Celsia. Čtvrtý muž loňského celkového hodnocení třídy do 125 ccm upadl deset kol před cílem. "Vyjel jsem ze stopy a najel do vody," popsal Pešek svou nehodu, z které vyvázl bez jakéhokoli zranění.

Závod suverénně vyhrál vítěz sobotní kvalifikace Marco Simoncelli z Itálie, jenž získal své třetí letošní prvenství. Od úvodních kol soupeřům ujížděl a v závěru si mohl dovolit jet na mokré trati na jistotu. Díky tomu předstihl v celkové klasifikaci MS dnes čtvrtého Fina Miku Kallia. O další místa v elitní šestici byl v závěru velký boj, z něhož vyšel nejlépe druhý Španěl Hector Barberá a třetí jeho krajan Alvaro Bautista.

Královskou třídu MotoGP vyhrál Casey Stoner, jemuž nahrál pád Daniho Pedrosy. Ten si vypracoval několikasekundový náskok, ale v jedné ze zatáček položil svou hondu na zem. Díky tomu se do čela seriálu probojoval dnes druhý Valentino Rossi.

Závod nejslabší kubatury do 125 ccm vyhrál rovněž potřetí v sezoně Francouz Mike di Meglio, jenž si tak upevnil vedoucí příčku v šampionátu. Radost udělal stotisícové návštěvě domácí Stefan Bradl, jenž se díky druhému místu dočkal největšího úspěchu dosavadní kariéry. Třetí místo uhájil po dramatickém finiši Maďar Gabor Talmacsi.