pátek 23. června 2017 Zdeňka
Rallye Dakar

Loprais slaví v osmé etapě první triumf

aktualizováno 9. 1. 2012 23:26

Antofagasta (Chile) - V osmé etapě Rallye Dakar vybojoval Aleš Loprais s tatrou první letošní triumf. V celkovém pořadí je dál druhý za Nizozemcem Gerardem Rooyem, kterého dnes porazil o minutu a 31 sekund. V průběžné klasifikaci na něj ztrácí 15 minut a 39 sekund. Na třetího Nizozemce Hanse Staceyho má Loprais náskok už přes 32 minut.

Aleš Loprais se svou tatrou

Český jezdec byl nejrychlejší na 477 kilometrů dlouhém měřeném úseku, který závodníci absolvovali v Chile na trati mezi Copiapem a Antofagastou. Na stupně vítězů se Loprais prosadil podruhé za sebou, v neděli obsadil druhé místo.

Všechno přitom mohlo dopadnout mnohem hůř. "Dojeli jsme na čtyřech kolech, které byly těsně před defektem. Byly tam pasáže, kdy jsme jeli několik hodin 150kilometrovou rychlostí a pneumatiky to nedávaly. Dojeli jsme vyloženě na drátech, během vteřiny mohlo být po všem," uvedl Loprais.

Osmá etapa přinesla změnu pořadí v čele soutěže motocyklů, kam se dostal loňský vítěz Dakaru Marc Coma. Španělský jezdec si připsal čtvrtý dílčí triumf a vystřídal v roli lídra Francouze Cyrila Desprése, jenž uvízl v bahně a ztratil tím deset minut. Després dojel šestý, na průběžné druhé pozici ztrácí na Comu 1:26 minuty. "Já měl štěstí, že jsem v bahně moc neztratil. Když jsem viděl, že se odstup mezi námi zvětšuje, tak jsem za to vzal," uvedl Coma.

V kategorii automobilů udržel vedení Francouz Stéphane Peterhansel, který dojel čtvrtý o 5:38 za Španělem Nanim Romou. Celkově je devítinásobný vítěz Dakaru první o 7:36 před Američanem Robbym Gordonem.

Výsledky Rallye Dakar

Motocykly: 1. Coma (Šp./KTM) 5:03:52, 2. Faria (Portug./KTM) -7:00, 3. Rodrigues (Portug./Yamaha) -7:10, ...80. Veselý (ČR/Yamaha) -1:44:37.

Průběžné pořadí: 1. Coma 23:24:18, 2. Després (Fr./KTM) -1:26, 3. Rodrigues -49:01, ...73. Veselý -10:21:25.

Čtyřkolky:1. M. Patronelli 6:14:07,2. A. Patronelli -38, 3. Maffei (všichni Arg./Yamaha) -9:50.

Průběžné pořadí:1. A. Patronelli 28:43:03, 2. Maffei -1:08:05,3. M. Patronelli -1:20:57.

Automobily: 1. Roma, Perin (Šp., Fr./Mini) 4:25:44, 2. Gordon, Campbell (USA/Hummer) -5, 3. Holowczyc, Fortin (Pol., Belg./Mini) -2:04.

Průběžné pořadí: 1. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) 20:04:15, 2. Gordon, Campbell -7:36, 3. Holowczyc, Fortin -7:48.

Kamiony: 1. Loprais (ČR/Tatra) 5:07:17, 2. De Rooy (Niz./Iveco) -1:31, 3. Biasion (It./Iveco) -12:20, ...11. Valtr (ČR/Liaz) -51:24, 13. Kolomý -54:46, 27. Vrátný (oba ČR/Tatra) -1:49:32.

Průběžné pořadí: 1. De Rooy 23:14:03, 2. Loprais -15:39, 3. Stacey (Niz./Iveco) -48:06, ...10. Kolomý -3:12:12, 20. Vrátný -8:48:42.