Simoncelli zemřel ve Velké ceně Malajsie

Sepang - Italský motocyklový jezdec Marco Simoncelli zemřel na následky zranění po havárii ve Velké ceně Malajsie v závodu královské třídy MotoGP. Bývalý mistr světa do 250 ccm upadl ve druhém kole v pravotočivé zatáčce a bez možnosti vyhnout se mu do něj najeli krajan Valentino Rossi a Američan Colin Edwards.

Šestému muži průběžného pořadí MS se při pádu svezla z hlavy přilba a zůstal bezvládně ležet. Lékaři poté několik desítek minut bojovali o jeho život, ale marně. Necelou hodinu po nehodě byl Simoncelli mrtev. Závod MotoGP s českým jezdcem Karlem Abrahamem byl okamžitě po havárii mistra světa z roku 2008 v kategorii do 250 ccm přerušen. Po 40 minutách čekání, kdy ještě nebylo jasné, zda Simoncelli přežije, byl závod bez náhrady zrušen. "Když jsem viděl opakované záběry, udělalo se mi úplně zle. Když vám spadne helma, není to dobré znamení," uvedl Australan Casey Stoner, jenž si před týdnem v domácí Grand Prix zajistil titul světového šampiona.

Nicky Hayden, přímým účastník nehody:

"Viděl jsem Marka upadnout. Když vyjížděl ze zatáčky, podjela mu zadní část motorky a neudržel stabilitu. Cítím se hrozně. Na trati jsme všichni bratry. Marco, budeš mám moc chybět."

Karel Abraham:

"Je mi to strašně líto. Takové věci by se neměly stávat. Já i celý tým soucítíme především s jeho rodinou, ale i s jeho týmem a přáteli. Marco byl skvělý jezdec i člověk, byl velice zábavný a rád se s každým vyfotil nebo prohodil pár slov. Všichni v týmu jsme ho měli velice rádi a fandili jsme mu, i když byl i náš soupeř."

"Když dorazil lékařský tým, byl už v bezvědomí. Snažili jsme se ho oživit, ale nedařilo se nám to. O 45 minut později zemřel," uvedl šéf lékařského štábu MotoGP Michele Macchiagodena. Simoncelli utrpěl těžká zranění hlavy, krku a hrudníku, při transportu záchrankou navíc dostal infarkt. Další účastník nehody Edwards si po střetu vykloubil levé rameno, které mu lékaři pod anestetiky spravili, a podle Macchiagodeny bude v pořádku. Rossi, jenž se jako jediný udržel na stroji, vyvázl bez zranění.

Ředitel závodu Paul Butler uvedl, že okolnosti Simoncelliho tragické havárie se budou vyšetřovat. "Byla to šílená nehoda, při které jezdec ztratil helmu. Jsem si jistý, že (motocyklová federace) FIM a MotoGP se na to podívají," řekl šéf okruhu v Sepangu Mokhzani Mahathir. Od otevření trati v roce 1999 až do dneška na ní ke smrtelné nehodě nedošlo.

Simoncelliho smrt je druhým úmrtím v mistrovství světa během 14 měsíců. Při loňské Velké ceně San Marina v Misanu zahynul ve třídě Moto2 Japonec Šoja Tomizawa po podobném incidentu, kdy do něj po pádu také narazily dvě motorky. V královské MotoGP došlo k smrtelné havárii naposledy v roce 2003, tehdy v Grand Prix Japonska zahynul domácí Daidžiro Kató.

Simoncelli debutoval v MS v Brně v roce 2002

Datum a místo narození: 20. ledna 1987, Cattolica (Itálie)

Datum a místo úmrtí: 23. říjen 2011, Sepang (Malajsie)

Výška a váha:178 cm, 65 kg

Premiéra v MS: GP České republiky, 25. srpna 2002 (27. místo)

- 2011: MotoGP; Honda; 16 závodů; 139 bodů; 6. místo

Celkem: 148 GP, 14 výher, 15 pole position, 1255 bodů.

Český motocyklový jezdec Jakub Kornfeil obsadil ve Velké ceně Malajsie v kategorii do 125 ccm osmou pozici, což je jeho třetí nejlepší výsledek v sezoně po dvou sedmých místech z Jerezu a Brna. Závod vyhrál Španěl Maverick Viňales o 354 tisícin sekundy před vítězem Velké ceny Austrálie Sandrem Cortesem z Německa, jemuž tak těsně unikl druhý triumf po sobě.

Titul mistra světa si v Sepangu mohl zajistit vítězův krajan Nicolás Terol, ale v posledním kole udělal chybu, kvůli níž málem spadl, a skončil až pátý. I tak má ale španělský jezdec na aprilii šampionát dobře rozehraný, do závěrečné Grand Prix Valencie 6. listopadu půjde s náskokem 20 bodů před Francouzem Johannem Zarkem na derbi, jenž byl dnes třetí. Kornfeil v sobotu zajel svou nejlepší kvalifikaci v MS a start z jedenácté příčky využil k umístění v elitní desítce. Osmnáctiletý kyjovský rodák bodoval podeváté v řadě a pojistil si dvanácté místo v celkovém hodnocení.

Ve Valencii se bude rozhodovat také o titulu v Moto2, v níž dnes dělilo od potřebného triumfu pouze několik desítek sekund Stefana Bradla. Německý závodník dlouho vedl, nicméně dvě kola před koncem ho předstihl v závěsu jedoucí Švýcar Thomas Lüthi, a než mohl Bradl světovém šampionovi z roku 2005 předjetí oplatit, byla Velká cena kvůli pádu Španěla Axela Ponse předčasně ukončena.

Bradl před finále sezony vede o komfortních 23 bodů před Markem Márquezem, jehož ze souboje o titul vyřadil pád v pátečním tréninku. Potlučený Španěl se sice v sobotu symbolickým odjetím dvou kol kvalifikoval do závodu, ráno však neprošel lékařskou prohlídkou a dostal stop. Závod sledoval z depa se zalepeným okem, k tomu měl problémy s ramenem a šíjí.

Výsledky GP Malajsie silničních motocyklů

Do 125 ccm: 1. Viňales (Šp./Aprilia) 40:34,280, 2. Cortese (Něm./Aprilia) -0,354, 3. Zarco (Fr./Derbi) -2,455, 4. Faubel -2,921, 5. Terol (oba Šp./Aprilia) -10,049, 6. Folger (Něm./Aprilia) -17,964, ...8. Kornfeil (ČR/Aprilia) -39,099.

Průběžné pořadí MS: 1. Terol 282, 2. Zarco 262, 3. Cortese 225, 4. Viňales 223, 5. Faubel 161, 6. Folger 150, ...12. Kornfeil 72, 29. Popov (ČR/Aprilia) 3.

Moto2: 1. Lüthi (Švýc./Suter) 36:35,114, 2. Bradl (Něm./Kalex) -0,187, 3. P. Espargaró (Šp./FTR) -7,465, 4. De Angelis (San Marino/Motobi) -9,127, 5. Aegerter (Švýc./Suter) -11,494, 6. Kallio (Fin./Suter) -11,903.

Průběžné pořadí MS: 1. Bradl 274, 2. Márquez (Šp./Suter) 251, 3. Iannone (It./Suter) 172, 4. De Angelis 170, 5. Lüthi 151, 6. Corsi (It./FTR) 127.

MotoGP: Závod byl po nehodě Marka Simoncelliho v 2. kole zrušen.

Průběžné pořadí MS: 1. Stoner (Austr./Honda) 325, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) 260, 3. Dovizioso (It./Honda)212, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 208, 5. Spies (USA/Yamaha) 156, 6. Simoncelli (It./Honda) 139, ...14. Abraham (ČR/Ducati) 56.