pátek 28. července 2017 Viktor

Do souboje Biaggiho s Checou chce v Brně vstoupit i Smrž

Brno - Hvězdná sestava motocyklových jezdců v čele se Španělem Carlosem Checou a Italy Maxem Biaggim a Markem Melandrim se představí na Masarykově okruhu v Brně v osmém pokračování letošního seriálu mistrovství světa superbiků a supersportů. Pro domácí fanoušky bude tahákem start Jakuba Smrže, jenž je v průběžné klasifikaci jedenáctý. V závodě supersportů se představí další český zástupce Ondřej Ježek. Páteční první kvalifikaci vyhrál Checa před druhým Smržem. Dnešní kvalifikační pořad vyvrcholí třemi díly atraktivního superpole. Nedělní závodní blok začne už v 10:30 Pohárem FIM superstocků, dvě jízdy superbiků jsou na programu v 12:00 a v 15:30.

V čele šampionátu superbiků má Checa na ducati náskok 43 bodů před obhájcem titulu Biaggim, jenž jezdí na aprilii. Navzdory Checovým nesporným jezdeckým kvalitám se takové pořadí na prvních dvou místech průběžné klasifikace nečekalo. Hlavně proto, že továrna Ducati před sezonou vyklidila v superbikovém šampionátu pozice a Checa už může spoléhat pouze na vlastní tým. Přesto vyhrál osm závodů. "Takový výsledek jsem rozhodně nečekal. Se svým strojem jsem i bez továrního zázemí maximálně spokojen. Všechno zatím běží zcela podle mých představ," uvedl Checa před brněnskými závody. Formu potvrdil už v pátek, kdy suverénně vyhrál první kvalifikaci.

V loňském roce skončil Checa v mistrovství světa superbiků na třetím místě. Do letošní sezony vstoupil skvěle: Vyhrál první dva závody na okruhu Phillip Island, zatímco horký favorit Biaggi se musel v Austrálii spokojit s druhými místy. Těch si už letos na své konto připsal osm, z vítězství se poprvé v sezoně radoval až v minulém závodě v polovině června ve španělském Alcaňizu.

Biaggi se do Brna vrací rád

Brněnská trať navzdory letošnímu trápení čtyřicetiletému Biaggimu maximálně vyhovuje. Na Masarykově okruhu už zvítězil desetkrát. "Do Brna se vždy rád vracím, zdejší členitý okruh dokonale sedí mému jezdeckému stylu. Rád bych zopakoval loňský výsledek," tvrdí Biaggi, jenž před rokem skončil v prvním závodě na druhém místě za vítězným Britem Jonathanem Reou a druhý závod vyhrál.

S vedoucí dvojicí MS drží krok Melandri, jenž má také k Masarykovu okruhu zvláštní pouto. Před 14 lety vstoupil jako sedmnáctiletý právě v Brně poprvé do seriálu mistrovství světa silničních motocyklů. Na vedoucího Checu sice Melandri ztrácí 66 bodů, ale stále se zlepšuje. Na továrním stroji Yamaha se už dostal šestkrát na stupně vítězů. Vyhrál sice pouze poslední závod v Alcaňizu, byl ale třikrát druhý a dvakrát skončil na třetím místě.

Se střídavými úspěchy si vede český jezdec Smrž. Oproti loňsku si ale bodově polepšil, na jedenáctém místě má 83 bodů, zatímco před rokem získal před brněnským závodem pouze 61 bodů. Navíc se mu v Brně vůbec nevedlo a nedokončil ani jednu jízdu.