Buly - debata expertů

Abraham ve své 100. Velké ceně upadl v 1. kole

Assen (Nizozemsko) - Pro motocyklového závodníka Karla Abrahama skončila jeho jubilejní 100. Velká cena v kariéře pádem hned v prvním kole závodu MotoGP v Assenu. Abraham tak po třech umístěních v první desítce podruhé v MotoGP nedokončil závod a v průběžném pořadí klesl z desáté pozice na třináctou. V Nizozemsku nebodoval ani druhý český účastník mistrovství světa Jakub Kornfeil, jenž byl v kategorii do 125 ccm těsně šestnáctý.

Jednadvacetiletý Abraham vyrazil do sedmého závodu sezony ze sedmé pozice a po startu tradičně trochu ztratil. Než mohl zahájit stíhací jízdu, ukončil jeho nizozemskou misi pád po souboji o deváté místo s Japoncem Hirošim Aojamou. "Vytlačil mě na obrubníky, které byly mokré a hodně klouzaly," popsal okolnosti nehody Abraham na svém oficiálním webu. "Jakmile jsem byl na obrubnících, už se nedalo nic dělat," dodal. Při pádu si rozsekl palec a pohmoždil ruku.

Svou první Grand Prix vyhrál bývalý mistr světa superbiků Ben Spies. Americký jezdec na yamaze porazil o téměř osm sekund lídra šampionátu Caseyho Stonera s hondou, třetí byl Australanův týmový kolega Andrea Doviziozo z Itálie.

Až deváté místo obsadil italský vítěz kvalifikace Marco Simoncelli, jenž měl ještě před Abrahamem pád a "vzal s sebou" na zem i mistra světa Jorgeho Lorenza. Španěl dojel po stíhací jízdě šestý a po závodě se na Itala hodně zlobil. "Samozřejmě mě nechtěl srazit, ale vypadá to, že moc nepřemýšlí. Myslel jsem si, že se z těch svých kontroverzí poučil, ale zdá se, že ne," narážel Lorenzo na Simoncelliho incident z Le Mans, kde jeho vinou spadl Španěl Dani Pedrosa a zlomil si klíční kost.

Kornfeilovi sebral body déšť

Osmnáctiletý Kornfeil obsadil první nebodované místo se ztrátou 308 tisícin sekundy na patnáctého jezdce. Závod byl předčasně ukončen kvůli dešti v patnáctém z 22 kol. Protože byly odjety více než dvě třetiny plánované porce okruhů, byly udělovány plné body.

Kornfeil měl důvody žehrat na déšť, neboť v době přerušení už byl na bodované pozici. "Jenže podle pravidel se počítá kolo předtím, a to jsem byl ještě šestnáctý. Přede mnou byli tři jezdci, kteří hodně zpomalili, a já je dojížděl kolo co kolo. Mohlo z toho být v pohodě dvanácté či třinácté místo, takhle nemám nic a ty body mi budou chybět," citoval server iDnes.cz Kornfeila, jenž je v průběžném hodnocení MS dvanáctý.

Pro druhou výhru v sezoně si dojel šestnáctiletý Španěl Maverick Viňales. Na stupně vítězů ho doprovodili jeho krajané Luís Salom a Sergio Gadea, jenž stejně jako vítěz jezdí za tým americké celebrity Paris Hiltonové. Vedení v MS si udržel jiný španělský jezdec Nicolás Terol, i když nemohl startovat kvůli zranění.

Španělského vítěze měl i závod třídy Moto2. Vyhrál loňský mistr světa stopětadvacítek Marc Márquez před Kenanem Sofuoglem z Turecka a Britem Bradleym Smithem. Po pádu tři kola před koncem na mokré trati závod nedokončil Němec Stefan Bradl, jenž i tak stále suverénně vede pořadí MS.

Výsledky GP Nizozemska silničních motocyklů

Do 125 ccm: 1. Viňales 25:04,147, 2. Salom -2,555, 3. Gadea (všichni Šp./Aprilia) -2,655, 4. Cortese (Něm./Aprilia) -3,670, 5. Zarco (Fr./Derbi) -3,903, 6. Kent (Brit./Aprilia) -4,469, ...16. Kornfeil (ČR/Aprilia) -27,886.

Průběžné pořadí MS: 1. Terol (Šp./Aprilia) 128 b., 2. Folger (Něm./Aprilia) 101, 3. Cortese 94, 4. Zarco 94, 5. Viňales 90, 6. Vázquez (Šp./Derbi) 77, ...12. Kornfeil 25.

Moto2: 1. Márquez (Šp./Suter) 44:30,409, 2. Sofuoglu (Tur./Suter) -2,397, 3. Smith (Brit./Tech 3) -6,418, 4. West (Austr./MZ-RE Honda) -22,803, 5. De Angelis (San Mar./Motobi) -25,882, 6. Pasini (It./FTR) -26,851.

Průběžné pořadí MS: 1. Bradl (Něm./Kalex) 127, 2. Márquez 70, 3. Corsi (It./FTR) 67, 4. Smith 63, 5. Takahaši (Jap./Moriwaki) 56, 6. Lüthi (Švýc./Suter) 56.

MotoGP: 1. Spies (USA/Yamaha) 41:44,659, 2. Stoner (Austr./Honda) -7,697, 3. Dovizioso (It./Honda) -27,506, 4. Rossi (It./Ducati) -30,684, 5. Hayden (USA/Ducati) -43,172, 6. Lorenzo (Šp./Yamaha) -44,536, ...Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí MS: 1. Stoner 136, 2. Lorenzo 108, 3. Dovizioso 99, 4. Rossi 81, 5. Hayden 71, 6. Pedrosa (Šp./Honda) 61, ...13. Abraham 33.