sobota 29. dubna 2017 Robert

Velkou cenu Koreje vyhrál Alonso a je v čele šampionátu

aktualizováno 24. 10. 2010 13:00

Jon-kam (Korea) - Velkou cenu Koreje vozů formule 1 vyhrál v deštivém počasí Fernando Alonso s ferrari a dva závody před koncem šampionátu se tak posunul s náskokem 11 bodů do čela průběžného pořadí. Druhý na novém okruhu Jon-kam skončil Lewis Hamilton, třetí byl Felipe Massa. Závod nedokončil ani jeden z pilotů stáje Red Bull, která vedla sobotní kvalifikaci. Sebastian Vettel doplatil na poruchu motoru a dosavadní lídr MS Mark Webber havaroval.

Fernando Alonso na okruhu v Jon-kamu
  • Ve 44. kole Vettelovi vypověděl službu motor. autor: Mark Baker, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2047/204699.jpg?1287913334

Úvod korejské Velké ceny poznamenal déšť, který závod na více než půl hodiny zastavil. Kvůli nepříznivému počasí byl nejprve start o deset minut odložen a jezdci poté vyrazili na trať za safety carem. Déšť ale postupně houstl a závod byl po třech kolech přerušen červenými vlajkami.

"To jsou nejhorší podmínky, v kterých jsem v životě jel. Webbera vůbec nevidím," prohlásil o soupeři před sebou Alonso, který po startu jezdil na třetím místě. "Na rovinkách jsou úplná jezera, nevidím ani přední kola. Člověk jede úplně poslepu a jen čeká, do čeho vrazí," připojil se Jenson Button.

Čekání na zlepšení podmínek trvalo dalších 40 minut. Poté byl závod znovu odstartován, třebaže úplně pršet nepřestalo a vozy za sebou dál zanechávaly takřka neprůhlednou vodní clonu.

Fernando Alonso, vítěz Velké ceny Koreje vozů F1:

"Tohle byl první mokrý závod, který jsem vyhrál, o to víc jsem šťastný."

Až po 17 kolech se mohlo začít závodit a ze hry brzy vypadl dosud vedoucí muž šampionátu Webber, jehož vůz se na extrémně kluzkém asfaltu roztočil a střetl s Rosbergem, takže zaváděcí vůz musel na trať znovu. "Jednoznačně moje chyba, tohle prostě nebyl můj den. Ale pořád ještě zbývají dva závody," poznamenal Webber, který letos nedokončil teprve druhou Velkou cenu.

Vítěz kvalifikace Vettel zůstal v čele i po zastávce v boxech. Alonso se dokázal vrátit na druhé místo před Hamiltona i po pomalé výměně předního kola, která ho stála několik cenných sekund. V 44. kole však Vettelovi vypověděl službu motor a mistr světa z let 2005 a 2006 Alonso se dostal na první pozici. Pak už mu stačilo jen hlídat náskok před Hamiltonem, který v cíli činil bezmála 15 vteřin.

Nový okruh se nevyhnul stížnostem z řad fanoušků. Když se otevřely brány areálu, dělníci na tribunách stále přidělávali sedačky a příznivcům se nelíbily ani vysoké ceny.

Předposlední závod MS se pojede 7. listopadu v Brazílii, šampionát vyvrcholí o týden později v Abú Zabí.

Výsledky Velké ceny Koreje vozů F1 v Jon-kamu:

1. Alonso (Šp./Ferrari) 2:48:20,810, 2. Hamilton (Brit./McLaren) -14,999, 3. Massa (Braz./Ferrari) -30,868, 4. Schumacher (Něm./Mercedes) -39,688, 5. Kubica (Pol./Renault) -47,734, 6. Liuzzi (It./Force India) -53,571, 7. Barrichello (Braz./Williams) -1:09,257, 8. Kobajaši (Jap./Sauber) - 1:17,889, 9. Heidfeld (Něm./Sauber) -1:20,107, 10. Hülkenberg (Něm./Williams) - 1:20,851.

Velkou cenu Koreje vozů formule 1 vyhrál v deštivém počasí Fernando Alonso s ferrari a dva závody před koncem šampionátu se tak posunul s náskokem 11 bodů do čela průběžného pořadí.