pondělí 24. dubna 2017 Jiří

Redbully mají další double, Alonso jen bezmocně přihlížel

Suzuka (Japonsko) – Velkou cenu Japonska vozů formule 1 vyhrál německý jezdec Sebastian Vettel z týmu Red Bull. Druhý skončil jeho týmový kolega Mark Webber, třetí dojel Fernando Alonso s vozem Ferrari. O závodu rozhodl start, který poznamenala kolize a výjezd safety caru. Po jeho návratu mohl závod skončit – na čele se už nezměnilo vůbec nic a v bodované desítce jenom máloco. V průběžném pořadí světového šampionátu se toho mnoho nezměnilo, stále vede Webber, na druhém a třetím místě zůstávají Alonso s Vettelem, kteří dosud získali shodný počet bodů.

Vítězný Red Bull

Kvalifikace posunutá kvůli počasí ze soboty na nedělní ráno ukázala, že se redbully vrátily do formy, již prokazovaly většinu sezony. Vettel získal pole-position, Webber se postavil vedle něj. Naproti tomu Alonso nejenomže nedokázal získat kvalifikační hattrick, ale naopak zajel v rozhodující části kvalifikace až pátý nejlepší čas. Jeho postavení se však zlepšilo poté, co třetí muž kvalifikace Hamilton měnil převodovku a byl penalizován ztrátou pěti míst na startu. Možnosti renaultu naznačil čtvrtým místem Kubica.

Začátek samotného závodu poznamenala kolize, která vyřadila Vitalije Petrova a Felipeho Massu. Ten tak zřejmě už pohřbil šance Ferrari na titul mezi konstruktéry. Na trať vzápětí vyjel safety car, takže závod vlastně začal až v 7. kole. Mohl však rovnou skončit, téměř nic se po celou dobu nezměnilo.

V čele se usadily redbully, první jezdil Vettel, druhý Webber. Třetí Alonso pomalu ale jistě ztrácel desetinu za desetinou, zároveň si však udržoval výrazný náskok před čtvrtým Buttonem, a začalo být zřejmé, že se do konce závodu změní jenom máloco.

Nezměnilo se nic a prakticky stejné jako na začátku Velké ceny Japonska zůstává i průběžné pořadí šampionátu. Vettel se bodově dotáhl na Alonsa, Webber Španělovi maličko odskočil – stále se ale vše může docela otočit během jediného závodu. V horší situaci však už jsou jezdci mclarenu, kteří v Japonsku skončili hned pod stupni vítězů. Button byl sice během závodu jediný, kdo během zastávek v boxech na chvíli sebral Vettelovi vedení, nakonec ale skončil čtvrtý a celkově ztrácí na vedoucího Webbera už přes třicet bodů. Ztrátu 28 bodů – tedy více než jednoho vítězství – má na lídra šampionátu Lewis Hamilton, dnes pátý.

Neslavně skončil závod pro tým Renault – Petrov vypadl hned na začátku, Kubica po skvělém startu odstoupil v úvodních kolech z druhého místa kvůli poruše zavěšení. O největší vzrušení se tradičně postaral Michael Schumacher – tentokrát však v dobrém. Krátce před koncem sezony zajel nečekaně dobrý závod, už brzy po začátku se propracoval na 6. pozici. Po zastávkách v boxech se propadl za týmového kolegu Nica Rosberga a neváhal pustit se s ním do zajímavého souboje. Že nakonec vyzněl naprázdno, je spíše důsledek pravidel, která letos téměř eliminovala předjíždění, ačkoli si jejich autoři slibovali pravý opak. Schumacher se však nakonec před Rosberga dostal, ale teprve ve chvíli, kdy mladý jezdec havaroval.