Běžkotoulky

Polsko slaví – volejbalisté mají zlato na domácím MS

Katovice – Polští volejbalisté se znovu po 40 letech stali mistry světa. Druhý titul v historii získali v Katovicích po finálové výhře nad Brazílií 3:1 po setech 18:25, 25:22, 25:23 a 25:22. Překazili tak Brazílii útok na rekordní čtvrtý triumf v řadě a stali se třetím týmem v historii, který dokázal vyhrát domácí šampionát. To před nimi naposledy dokázali Čechoslováci v Praze v roce 1966. Bronzové medaile získali Němci, v utkání o třetí místo porazili Francii 3:0 po setech 25:21, 26:24 a 25:23. Dosud jedinou německou medailí ze světového šampionátu volejbalistů bylo zlato výběru tehdejší NDR v roce 1970.

Radost polských volejbalistů
zdroj: ČTK/PAP

Poláci sice ztratili první set, ale od druhého už Brazilce přehrávali. Výborně podávali i přihrávali a za podpory tisíců nadšených fanoušků v hale i před ní mířili za zlatem. Po třetím setu se svěřenci osmatřicetiletého francouzského trenéra Stéphana Antigy dostali do vedení 2:1.

Finále pískal z pozice druhého rozhodčího Čech Milan Labašta a především v závěru musel často k videu. Málem se ve finále hrál tie-break. Poláci sice vedli ve čtvrté sadě 11:9, ale pak se Brazilci vzmohli na obrat a získali náskok 20:17. Domácí ovšem skóre srovnali a poslední míče odehráli na vlně nadšení. Mistrovskou euforii pak odstartoval Wlazly, který proměnil druhý mečbol.

Poláci ukončili panování Brazílie trvající od roku 2002 a oplatili jí hladkou prohru z finále MS 2006 v Japonsku. První titul Polsko získalo v roce 1974 v Mexiku.