pondělí 21. května 2018 Monika
MS HÁZENKÁŘEK

Lekce s Norskem bolet nemusí, Češky postoupily do play-off

aktualizováno 7. 12. 2017 22:50

S jistotou postupu do osmifinále mistrovství světa odehrály české házenkářky zápas proti Norsku. Favorizovanému soupeři sice vůbec nestačily, prohrály 16:34, ale kýžený cíl splnily. K brzké vstupence do vyřazovací části jim pomohlo odpolední vítězství Maďarska nad Polskem.

Utkání Česko - Norsko

"Myslel jsem, že výsledek bude lepší, minimálně v prvním poločase, ale je těžké hrát s Norkami, které jsou úplně jinde. Obzvlášť ve chvíli, když se hráčky dozvěděly, že už mají jistý postup, a proto v zápase vlastně o nic nešlo," řekl trenér Jan Bašný.

Ve vzájemném utkání s obhájkyněmi titulu dostaly velký prostor hráčky z lavičky. Norky se ujaly vedení, ale Češky dvakrát srovnaly zásluhou Kordovské a Hrbkové. Úřadující šampionky však následně utekly a náskok postupně navyšovaly.

České házenkářky podruhé na šampionátu prohrály, podlehly Norkám

Dvakrát se sice prosadila Jeřábková, jenže soupeřky dál skórovaly témeř z každého útoku. Nezabránila jim v tom ani Kudláčková, která vystřídala v brance Satrapovou. Blýskla se však zásahem proti rychlému útoku Herremové.

Národní tým měl problém v koncovce a norský náskok neustále rostl. Trenér Jan Bašný proto poslal na hřiště hráčky ze střídačky, aby šetřil opory týmu. Jejich pokusy likvidovala brankářka Lundeová. Na druhé straně si zásahy připsala i Kudláčková.

Nádherný gól zaznamenala Malá, která v rychlém trháku chytila míč ve vzduchu zády k bráně, přesto ho poslala do sítě. Sklidila za to potlesk celého hlediště. Přesto odcházel reprezentační výběr do šatny s hrozivým výsledkem 7:20.

Druhá půle začala vyrovnaně stejně jako první. Češky neproměnily několik šancí, zatímco Norky byly neomylné a dál zvyšovaly náskok. Zákroky předvedla i střídající brankářka Grimsbová, která nastoupila na druhý poločas.

Dvakrát ji překonala Ryšánková, potom se prosadily i Maňáková, Kordovská a Luzumová, jež manko kosmeticky snížily. Poté šel národní tým do dvojnásobného oslabení, ale trpělivou hrou ho přečkal bez inkasované branky. Přesto zápas prohrál rozdílem třídy.

Nejlepší českou střelkyní byla se čtyřmi brankami Markéta Jeřábková. "Do zápasu jsme nastupovaly s tím, že víme, že Norsko je nejen největší favorit skupiny, ale celého turnaje. Sice jsme očekávaly jiný průběh, ale jednoduše jsme na ně nestačily," řekla Jeřábková.

Mistrovství světa házenkářek v Německu:

Skupina B (Bietigheim-Bissingen):

ČR - Norsko 16:34 (7:20)
Sestava a branky ČR: Satrapová, Kudláčková, Müllnerová - Galušková, Ryšánková 2, Salčáková, Maňáková 1, Kordovská 2, Hrbková 2, Luzumová 3, Adámková, Marčíková 1, Šetelíková, Zachová, Jeřábková 4, Malá 1.
Nejvíce branek Norska: Morková 7, Oftedalová a Kristiansenová po 6.
Rozhodčí: Schulze, Tonnies (oba Něm.). Sedmimetrové hody: 4/2 - 5/5. Vyloučení: 7:4. Diváci: 2300.