sobota 24. června 2017 Jan

Zázrak se nekonal a čeští házenkáři na mistrovství končí

aktualizováno 16. 1. 2014 23:05

Herning (Dánsko) – Ani nejlepší výkon českých házenkářů na evropském šampionátu na malý zázrak nestačil. Aby mohl český tým pomýšlet na postup ze skupiny A, musel zvítězit proti domácím obhájcům titulu z Dánska. Ač s favoritem Češi dlouho drželi krok, na vítězství nakonec nedosáhli a Dánům podlehli 29:33. Čeští házenkáři tak s jedním bodem skončili na posledním místě tabulky a s mistrovstvím Evropy se loučí. Čechům proti severskému gigantovi nepomohlo ani jedenáct branek skvěle hrajícího kapitána Filipa Jíchy.

Čeští házenkáři

Výhra Makedonců nad Rakušany v druhém duelu skupiny už tak nepříznivou situaci Čechům ještě víc zkomplikovala. Aby se dostali mezi tři postupující týmy, potřebovali Dány, obhájce zlata a úřadující vicemistry světa, porazit. Stál proti nim nejen jeden z nejlepších celků současnosti, ale také patnáct tisíc fanoušků, kteří vytvořili v herningské aréně frenetickou kulisu.

Hosté zpočátku statečně vzdorovali. Místy předváděli dobrou házenou a s favoritem mistrovství drželi krok skoro celou první půli. Oboustranně ofenzivní podívaná zvedala diváky ze sedadel a halou se už v osmnácté minutě "prohnala" mexická vlna.

Český celek táhl kapitán Jícha. Rozehrál se k nejlepšímu výkonu na šampionátu, za dvacet minut stihl šestkrát skórovat a vyhnal z branky dánského gólmana Landina Jacobsena. Hostům se ale nevedlo v obraně a v závěru úvodního dějství ztratili kontakt ve skóre, což rozhodlo. Jícha sice v 27. minutě snížil na 16:17, následný úsek ale Češi prohráli 1:4 a do kabin šli s mankem 17:21.

Filip Jícha: "Momentálně se mi těžko hledají slova. Myslím, že jsme odehráli zápas možná až nad hranicí našich možností. Z toho pohledu by bylo nefér vůči týmu, který se tak srdnatě připravoval na Euro, hodnotit to po tomhle zápase tak, že jsme zklamaní, že jsme nepostoupili. To jsme si prohráli v tom prvním zápase."

Jaroslav Hudeček, trenér"Je to obrovská škoda, že odjíždíme domů po nepovedeném zápase s Rakouskem. Byl hlavní příčinou toho, že musíme odjíždět, byť náš výkon měl na turnaji obrovsky stoupající tendenci. Je mi to za všechny strašně líto. Musím před hráči smeknout, protože se dnes vzepjali k velikému výkonu a bojovali o tu maličkou šanci, která žila, do posledního hvizdu."

Po změně stran nahradil gólman Mrkva zkušeného Štochla, který měl na rozdíl od souboje s Makedonií jen třináctiprocentní úspěšnost zákroků. Byť se nový strážce tyčí činil a pochytal několik stoprocentních šancí, Seveřané rychle odskočili do šestibrankového vedení.

Češi se nevzdali, znovu dokázali snížit, ale na zvrat neměli. Když osm minut před koncem Knudsen využil mezery v obraně a zvýšil už na 31:24, museli se hosté pomalu začít smiřovat s tím, že odjedou domů již po skupině stejně jako z minulého Eura v Srbsku, kde obsadili čtrnácté místo. V závěru už jen zkorigovali stav.

Sestřih ME v házené: Česko - Dánsko

Dánsko - ČR 33:29 (21:17)

Sestava ČR: Štochl, Mrkva - Babák, Bečvář, Horák, Hrstka, Jícha, Jurka, Kasal, Kubeš, Mráz, Sklenák, Sobol, Stehlík, Šindelář, Vančo.

Nejvíce branek: Lindberg 6, Mortensen 5 - Jícha 11/1, Hrstka a Sobol 4/1, Bečvář 4, Stehlík 3. Rozhodčí: Gubica, Miloševič (oba Chorv.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 7/3. Vyloučení: 2:4.

Rakušané Česku nepomohli

Češi měli před posledními duely ve skupině stejně jako Makedonie jeden bod a potřebovali, aby balkánský tým s Rakušany ztratil. Jenže Makedonci si od začátku vytvořili drobný náskok. Soupeř sice v druhé půli otočil na 19:17, jenže závěr lépe zvládl makedonský celek, když mu stejně jako v souboji s českým týmem pomohli spornými verdikty rozhodčí.

V tabulce tak Makedonie s třemi body přeskočila Rakousko a po porážce Česka postoupily oba dva celky. Češi totiž mohli Rakousko předstihnout jen v případě, že by zvítězili nad Dánskem.