Volejbalový magazín

Francouzky nepřipustily proti Slovenkám překvapení a doplnily semifinálové složení

Praha - Už bez české účasti pokračovalo mistrovství Evropy basketbalistek čtvrtfinálovými zápasy. Do semifinálových bojů se postupně probojovaly Belgičanky, Řekyně, Španělky a nakonec také Francouzky. Všechny postupující týmy se navíc kvalifikovaly na mistrovství světa, poražené celky čekají zápasy o umístění a o dvě poslední místenky na světový šampionát v příštím roce.

Zápas Francie - Slovensko
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

Turecko - Řecko 55:84

Řekyně podaly kompaktní výkon a Turkyně přehrály na všech frontách. Turecko mělo sice v úvodu mírně navrch, ale druhý poločas už jasně patřil Řekyním a především veteránce Evanthii Maltsiové, která svůj tým táhla 25 body.

Řecku rovněž výrazně pomohla náhradní rozehrávačka Lolita Lymuraová, která se blýskla sedmi body, sedmi doskoky a především deseti asistencemi. Řekyně byly dosud nejlépe páté v roce 2009.

Turecko - Řecko

Belgie - Itálie 79:66

Belgičanky jistily s přehledem vedení proti Itálii po celý zápas. Už první čtvrtinu vyhrály sebejistě hrající hráčky z Beneluxu 27:13 a v poločase si dvouciferný náskok udržovaly. Itálii se bez zkušené pivotky Laury Macchiové, která už v základní skupině utrpěla zlomeninu v obličeji, dlouho nedařilo konkurovat pod košem Emmě Meessemanové a veteránce Ann Wautersové.

Přesto se Itálii ještě povedlo vrátit do zápasu a před poslední čtvrtinou byl ve skóre rozdíl jediného koše. Jenže pak Italky pět minut nedaly ani bod a Belgie šňůrou 8:0 definitivně rozhodla o postupu mezi čtyři nejlepší celky turnaje. Dosavadním maximem Belgie bylo šesté místo z roku 2003.

Belgičanky nezastavila ani Itálie, po výhře 79:66 si zahrají semifinále ME

Španělsko - Lotyšsko 67:47

Španělky těžily zejména z velmi dobré defenzivy, s kterou mělo Lotyšsko velké problémy. Už v první čtvrtině nabralo ztrátu 15 bodů, oč se mimo jiné třemi trojkami postarala hráčka USK Praha Marta Xargayová, s 16 body druhá nejlepší španělská střelkyně.

Lotyšsko pak sice hru vyrovnalo a ve třetí čtvrtině se přiblížilo na deset bodů, Španělsko však po překvapivé prohře s českým týmem další zaváhání nedopustilo a v poklidu si hlídalo postup. Může tak vybojovat už osmou medaili z posledních devíti šampionátů.

Španělsko - Lotyšsko

Francie - Slovensko 67:40

Francii se povedlo eliminovat slovenskou hvězdu Zuzanu Žirkovou, která po 31 bodech z předchozího kola tentokrát neskórovala a odehrála jen 18 minut. Bez ní se Slovenky těžko prosazovaly, rychle nabraly ztrátu, kterou už nesmazaly, a Francouzky mohly v závěru šetřit síly na semifinále. V něm se Francie v sobotu utká s Řeckem a Španělsko s Belgií. Neúspěšné čtvrtfinalistky čeká boj o 5. až 8. místo.