USK drtivým vítězstvím nad Opavou srovnal sérii, vyhrály i Děčín, Nymburk a Pardubice

Praha – O tom, že čtvrtfinále play-off nejvyšší české basketbalové soutěže bude velmi vyrovnané alespoň v sérii mezi USK a Opavou, se mohli diváci přesvědčit v druhém zápase série na Folimance. I když skóre utkání tomu nenasvědčovalo – Vysokoškoláci zničili Slezany vysoko 74:49. USK tak srovnal sérii na 1:1. Druhá vítězství si naopak zajistil Děčín proti Kolínu, Pardubice, které si poradily se Svitavami, a Nymburk proti bezbrannému Ústí.

Hráči USK vstoupili do čtvrtfinále velmi špatně a první duel s Opavou doma prohráli o 29 bodů. Ve středu se však karta obrátila a byli to Pražané, kdo od začátku ničil soupeře, v jednu chvíli vedli o 35 bodů. "Sovy" výbornou obranou eliminovaly střelbu hostů zdálky a nedaly jim šanci. Zatímco v úterý trefila Opava 14 trojek, ve středu jen dvě ze 14 pokusů.

Hlavy dobře a špatně nastavené

Nejlepším střelcem USK byl s 21 body Jaromír Bohačík, který přidal 10 doskoků a potvrdil roli nejužitečnějšího hráče sezony. Patnáct bodů dal v klíčové první čtvrtině, kdy 11 body v řadě získal pro USK potřebný klid. "Dnes to byl zápas, jaký si představujeme. Trenér nám ráno na videu ukázal, jak špatně jsme včera vypadali, a chtěli jsme to napravit," řekl Bohačík. Za Opavu se na dvouciferný počet bodů dostal jen Jakub Šiřina.

"Dnes jsme si hlavy nastavili špatně. Včera jsme plnili, co jsme měli, a drželi jsme nebezpečné hráče od míče. Dnes jsme začali špatně, nechali jsme Bohačíka dát za 10 minut 15 bodů, rozehrát je a nastartovat. Potom se USK uklidnilo, vědělo, že našlo recept na Opavu, a my se trápili celých 40 minut," řekl trenér Opavy Petr Czudek.

Ústí nad Labem odolávalo obhájci titulu Nymburku jen do 19. minuty, kdy byl rozdíl ve skóre šest bodů. Na přelomu poločasu odskočil Nymburk na 14 bodů, zlomil odpor hostů a nakonec s přehledem vyhrál 86:59. Nejlepším hráčem utkání byl nymburský rozehrávač Eugene Lawrence, který k 17 bodům přidal čtyři doskoky a šest asistencí. Kenneth Hall zaznamenal 15 bodů.

Také Pardubice si připsaly další pohodovou výhru, když porazily Svitavy 82:68, a to ještě ve druhé půli mohly šetřit síly na další pokračování série. Střelecky táhl domácí se 16 body Dušan Pandula.

Houpačka v Děčíně

Děčín se s Kolínem dlouho trápil a ještě ve třetí čtvrtině prohrával, nakonec se mu ale čtyři minuty před koncem povedlo odskočit na 12 bodů a pohlídal si výhru 80:71. V děčínském dresu si hned šest hráčů připsalo mezi 9 až 12 body, Kolínu nepomohlo ani 22 bodů Bojana Bakiče.

Děčínští basketbalisté porazili podruhé Kolín

"Bylo to jako na houpačce, chvíli jsme vedli my, pak zase Děčín a pro diváky to bylo jistě zajímavé utkání. Náš největší problém byla hra amerických rozehrávačů Hunta a Dixona, kteří neodehráli svůj nejlepší zápas. Prohráváme 0:2 na zápasy a tlak je na naší straně. Nyní budeme hrát v Kolíně a musíme vyhrát," řekl trenér Kolína Predrag Benáček.

"Jsme rádi, že jsme ubránili domácí palubovku a vedeme 2:0 na zápasy, ale dnes jsme se na výhru opravdu nadřeli. Rozhodly maličkosti. Momentem duelu byl okamžik, kdy soupeř udělal zkraje druhé půle šňůru třinácti bodů, dostal nás pod tlak, ovšem z něj nás vymanil svými body Pavel Houška," hodnotil děčínský kouč Pavel Budínský.

Ve Svitavách bude série hraná na čtyři výhry pokračovat v pondělí, zbývající tři o den později.

Výsledky čtvrtfinále play-off ligy basketbalistů

Pardubice - Svitavy 82:68 (26:20, 47:32, 68:49)

Nejvíce bodů: Pandula 16, Burnett 13, Autrey 11, Wall 10 - Mickelson 16, Jelínek 14, Smithson 13. Stav série: 2:0.

Děčín - Kolín 80:71 (12:15, 36:33, 54:50)

Nejvíce bodů: Bažant, P. Houška a Vyoral po 12, Šiška 10 - Bakič 22, Skinner 16, Machač a Horák po 8. Stav série: 2:0.

USK Praha - Opava 74:49 (22:17, 40:25, 56:34)

Nejvíce bodů: Bohačík 21, Primorac 11, Štěrba a Michal Mareš po 10 - Šiřina 20, Kouřil 6. Stav série: 1:1.

Nymburk - Ústí nad Labem 86:59 (16:12, 38:29, 63:41)

Nejvíce bodů: Lawrence 17, Hall 15, Benda 10 - Abercrombie 13, Thompson 10, Pecka 9. Stav série: 2:0.