Severočeské derby ovládl Děčín, Ostrava ukončila sérii porážek

Praha – Ani v jedenáctém zápase sezony nejvyšší české soutěže basketbalisté Nymburka nepoznali hořkost prohry. Obhájce titulu svou dominanci potvrdil i v Prostějově, kde si připsal drtivé vítězství 109:69. Dařilo se i druhým Pardubicím, které doma zdolaly Opavu 87:84. O tři body 73:70 triumfoval i třetí Děčín v severočeském derby na palubovce Ústí nad Labem. Po osmi porážkách v řadě zabrala Ostrava. USK Praha udolala 67:58.

Trenér Petr Czudek
zdroj: ČTK autor: Géla František

K vítězství Ostravy přispěla i nová posila Nové huti Jordan Riewer. Americký rozehrávač stihl při své premiéře v NBL za necelých 23 minut dát 17 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu se spoluhráčem Deshawnem Painterem.

V souboji bratrů Bohačíkových, kteří dali shodně po 13 bodech, byl po utkání spokojenější domácí Petr. Jeho sourozenec Jaromír odehrál zápas bez střídání, stejně jako další hráč USK Alexander Madsen, který nastřílel rovněž 13 bodů.

Po pěti porážkách v řadě uspěli basketbalisté Svitav. Tuři vyhráli 94:88 v Kolíně a mají první venkovní vítězství v sezoně. Na druhý pokus se dočkal výhry staronový kouč Svitav Lubomír Růžička, který na začátku měsíce nahradil Stanislava Petra. Spolu s ním přišel i pivot Jiří Jelínek a s 25 body měl lví podíl na dnešním vítězství. Podobně jako Willie Bannister, jenž k 18 bodům přidal 10 asistencí.

"Jsme šťastní, že jsme tu sérii přerušili. Byla moc dlouhá a bylo to vidět zejména v koncovce utkání, kdy jsme vedli o 12 bodů a najednou jsme se lekli dotáhnout zápas do vítězného konce," uvedl Růžička. "Potenciál našeho týmu je slušný a musíme mít dobře nastavené hlavy do dalších bojů, abychom pak nedopustili už takový zmatek jako v koncovce tohoto zápasu," dodal.

Děčín v NBL jako první dobyl palubovku Ústí nad Labem

Děčín dlouho vedl, na konci 24. minuty už o 15 bodů (40:25), ale soupeře vrátily do hry zejména americké opory. Dramatickou přetahovanou o vedení zvládli hosté, kteří v poslední čtvrtině trefili čtyři ze svých deseti trojek. Jejich lídrem byl s 21 body a 11 doskoky Tomáš Pomikálek, v domácím dresu dal ve druhém poločase 16 ze svých 18 bodů Cory Abercrombie.

Basketbalisté Děčína jako první v sezoně zvítězili na palubovce Ústí nad Labem

"Rozbili jsme ústeckou domácí neporazitelnost," pochvaloval si děčínský trenér Pavel Budínský v televizním rozhovoru. "Čekal jsem, že zahraniční hráče ve druhém poločase atmosféra pohltí, nám slouží ke cti, že jsme koncovku zvládli tak, jak jsme potřebovali," dodal.

Děčín se po osmé výhře v sezoně vrátil na třetí místo v tabulce, Sluneta neuspěla až v pátém domácím utkání a patří jí sedmé místo.

Nymburk přidal další výhru, Opava nedotáhla návrat proti Pardubicím

Suverénní Nymburk si poradil s Prostějovem na jeho palubovce snadno 109:69, zato druhé Pardubice a čtvrtá Opava spolu svedly velký boj. Východočeši vedli v poločase o deset bodů, nakonec zvítězili těsně 87:84.

"Ve třetí čtvrtině jsme totálně ztratili útočný rytmus. Vypadli jsme úplně z útočné role, byli jsme chvíli v křeči, ale možná už nahnanými zkušenostmi ze zápasů z evropského poháru jsme zachovali chladnou hlavu. Hrozně důležité pro nás bylo, že v poslední minutě jsme proměnili šestky," řekl pardubický asistent Tomáš Bartošek.

Opavský kouč Petr Czudek víc litoval porážky v předchozím kole. "Kdybychom takový výkon podali doma, tak porazíme Kolín, což je pro nás daleko větší ztráta, než tady prohrát o tři body. Myslím si, že se nemáme za co stydět," uvedl. Pardubice vedl Dominez Burnett, který dal 27 bodů.

Basketbalová Kooperativa liga mužů - 11. kolo:

Pardubice - Opava 87:84 (24:16, 55:45, 68:69) Nejvíce bodů: Burnett 27, Autrey 20, Švrdlík a Wall po 13, Potoček 10 - Dragoun a Gniadek po 12, Kvapil a Zbránek po 11. Prostějov - Nymburk 69:109 (14:31, 28:57, 47:82) Nejvíce bodů: Souček 15, Palyza 13, Marko 10 - Kříž 18, Allen a Simpson po 15, Peterka 13, Benda 12, Svoboda 10. Ostrava - USK Praha 67:58 (8:20, 30:33, 50:49) Nejvíce bodů: Painter a Riewer po 17, P. Bohačík 13 - J. Bohačík a Madsen po 13, Michal Mareš 11.
Kolín - Svitavy 88:94 (22:22, 43:45, 65:71) Nejvíce bodů: Dixon 19, Bakič 18, Machač a Skinner po 15 - Jelínek 25, Bannister 18, Bašta 15.
Jindřichův Hradec - Brno 99:90 (20:24, 50:43, 74:67) Nejvíce bodů: Brooks a Lipkins po 24, Zuzák 13, Tawiah 12, Fait a Šoula po 10 - Křemen a Tomanec po 19, Sinadinovič 16, Mikulič 15, Simpson 11.
Ústí nad Labem - Děčín 70:73 (10:13, 23:32, 46:47) Nejvíce bodů: Abercrombie 18, Glover 13, K. Smith 12, Pecka 10 - Pomikálek 21, P. Houška 16, Kroutil 10.