Ostrava - Jihlava

Nymburk přidal další výhru, Brno po skvělém závěru udolalo Ostravu

Pardubice – Nejvyšší domácí soutěži v basketbalu nadále vládne Nymburk, který ještě neztratil ani bod. Tentokrát mistr ovládl duel ve Svitavách 114:72. Na druhém místě jsou Pardubice, jež zdolaly 82:72 USK. Opava se po výhře 93:85 v Prostějově posunula na třetí místo. Teprve druhý triumf v sezoně si připsalo Brno, když v souboji dvou nejhorších celků ligy odjelo z Ostravy s vítězstvím 77:74.

V devátém kole Národní basketbalové ligy se domácím celkům dařilo střídavě. Basketbalisté Pardubic zareagovali na pohárovou porážku s Minskem a pražské USK porazili 82:72. Hosté z Prahy přitom vedli po prvním poločase 44:39, ale ve třetí čtvrtině nezachytili nástup Východočechů a ti ji získali po dílčím výsledku 19:11. Závěr utkání si už Pardubice pohlídaly a po výhře si vylepšily pozici na druhém místě tabulky.

"Hráli jsme 25 minut dobrý zápas, ale to proti Pardubicím nestačí. Poté jsme měli problém, hráli jsme špatnou obranu. Dovolili jsme Pardubicím příliš jednoduchých košů z vymezeného území. K tomu jsme hráli hůř v útoku," uvedl kouč USK Mirsad Alilovič.

"Důležité bylo, že i když jsme v prvním poločase nehráli moc dobře, tak rozdíl byl pouze pět bodů. Stále jsme byli ve hře. Od třetí čtvrtiny jsme zlepšili obranu, donutili jsme USK k těžkým střelám, získali jsme nějaké míče a tím jsme získali klid i v útoku," řekl domácí trenér Tomáš Bartošek, jenž si pochvaloval přínos střídajících hráčů. "Na body hráčů z lavičky jsme vyhráli 31:13. To je velké pozitivum, že se chytli i další hráči. V takhle těžkých zápasech je to důležité, že zápas nestojí jen na pár hráčích, ale že se zátěž a body rozloží na více hráčů," uvedl.

Dalším domácím celkem, který se radoval z vítězství, byl Kolín. Vyrovnaný duel s Děčínem pro sebe rozhodl středočeský tým až v poslední čtvrtině, kdy navýšil svůj náskok po prohrané třetí čtvrtině 25:30. Celkový výsledek 81:72 zajistil Kolínu čtvrtou výhru v řadě a průběžnou šestou pozici.

Pardubice si poradily s USK Praha

Opava a Nymburk si připsali venkovní výhry

Venku se naopak dařilo Opavě a Nymburku. V nejtěsnějším duelu hracího dne se opavští basketbalisté probojovali k vítězství 93:85 na palubovce Prostějova. Opava se tak vyšvihla už na třetí příčku.

"Tři čtvrtiny utkání jsme se hledali. Naštěstí pro nás rozhodla bojovnost. Začali jsme riskovat, šli jsme do zdvojení, z toho získali pár balonů a náskok stáhli," prohlásil trenér Opavy Petr Czudek. "Po šňůře 12:0 jsme šli pomalu do vedení a to už jsem začal věřit, že psychika je na naší straně. Rozhodl individuální výkon Radovana Kouřila, který se tady chtěl ukázat a vzal to v závěru na sebe."

Domácí kouč Zbyněk Choleva si posteskl, že Prostějov ztratil téměř vyhraný zápas. "Přestali jsme hrát dobře v momentě, kdy to bylo o 15 bodů v náš prospěch, a začali jsme ztrácet míče pod vlivem tvrdší obrany Opavy. K tomu přispělo těch 22 ztrát, plus jejich 10 útočných doskoků, plus jejich spolupráce až do koše nebo trojka. Prostě jsme je nechali rozstřílet, pak už jsme nehráli ani v útoku," řekl Choleva.

Roli velkého favorita potvrdil mistrovský Nymburk, který deklasoval Svitavy 114:72. Nymburští vedli po poločase už 54:30, přesto ve výkonu nepolevili a nasázeli dalších 60 bodů. Nymburk tak nadále opanuje tabulku bez ztráty bodu.

Souboj dvou nejhorších týmů tabulky ovládli v Ostravě basketbalisté Brna

V souboji dvou týmů ze dna tabulky, které do 9. kola měly jen jednu výhru, se radovalo Brno. To v Ostravě po třetí čtvrtině prohrávalo o šest bodů, ale v závěrečné části Jihomoravané zabrali a slavili triumf 77:74. Hráči mmcité triumfovali po sérii čtyř porážek a přeskočili v tabulce svého soupeře. Černá ostravská série se naopak protáhla na sedm zápasů a na posledním místě tabulky nyní tým ztrácí na Brňany jeden bod.

Hráči Ostravy, které táhl s 25 body nejlepší střelec zápasu Deshawn Painter, přitom do zápasu vstoupili výborně a v páté minutě vedli o deset bodů. Hosté ale dokázali do poločasu vyrovnat a získat mírný náskok.

Třetí čtvrtinu ale opět zvládla lépe Ostrava, která soupeři dovolila jen sedm bodů a i díky bodové šňůře 13:0 se opět dostala do vedení. Dramatickou poslední čtvrtinu ale nakonec vyhrálo Brno, kterému se začala více dařit střelba z tříbodové vzdálenosti.