Touchdown

Prostějov nestačil na Děčín a poprvé v sezoně prohrál

Praha - Basketbalisté Prostějova poprvé v sezoně NBL prohráli. Úřadující vicemistři podlehli Děčínu na jeho palubovce 77:88, když téměř celé utkání marně dotahovali. Nadále však drží druhou příčku tabulky právě před Děčínem, který má na kontě rovněž jedinou porážku. Naopak Kolín poprvé v sezoně slavil vítězství, když doma porazil Svitavy 91:76.

Utkání Prostějov - Děčín
zdroj: ČT4

Děčín zavelel k úniku v závěru první čtvrtiny a postupně náskok navyšoval až na 14 bodů. Prostějov sice dvakrát snížil na rozdíl jediného bodu, naposledy 64:63, ale závěr patřil domácím a především zkušenému Bartoňovi, který dal v poslední části devět ze svých 18 bodů a pomohl Děčínu uhájit výhru. Vydatně mu sekundovali se 17 body i Stria a Bosák.

Nejlepším střelcem zápasu byl s 22 body prostějovský reprezentační pivot Švrdlík. "Pro nás je to velmi cenné vítězství, protože si myslím, že Prostějov moc v této sezoně prohrávat nebude," řekl kouč Děčína Pavel Budínský. "Děčín byl lepší, my jsme se nedostali do pohody ani do rytmu, abychom si věřili. Hráli jsme v útoku bázlivě. To vůbec nebyl náš obraz hry, a to mě mrzí," hodnotil trenér Prostějova Zbyněk Choleva.

Kolín za první výhrou dovedli zejména Američané Barnes a Lewis, kteří dohromady zaznamenali 38 bodů a 11 asistencí. Dvouciferný počet bodů si však připsalo hned pět hráčů Kolína. Svitavám nepomohlo ani 24 bodů amerického pivota Kornowského, který už popáté z šesti zápasů překročil hranici 20 bodů a je nejlepším střelcem soutěže. Střelecký výkon dne předvedl ostravský Ruach, který 26 body přispěl k výhře 95:61 nad Ústím nad Labem.

Pardubice se sice v první půli trápily s Brnem, nakonec ale vyhrály přesvědčivě 93:74. Rozhodující okamžik přišel v úvodu druhé půle za vyrovnaného stavu, kdy domácí zlomili odpor Brna šňůrou 14:0. Sedmi body se na ní podílel Nelson, který byl s 16 body společně s Muirheadem nejlepším střelcem Pardubic. Lepší už byl s 21 body jen brněnský Cvitanovič.

"Po výborné první půli jsme nedodrželi to, co jsme chtěli hrát. Věděli jsme, že Pardubice přijdou do druhé půle s větší energií, hlavně ve vymezeném území, a to se stalo. Zápas nám ukázal, že naši mladí hráči nedokážou ještě zvládnout takové těžké zápasy," uvedl brněnský kouč Štěpán Vrubl. Trenér Pardubic Dušan Bohunický ocenil zejména své pivoty. "Ve druhé půli jsme se výbornou obranou dostali do tempa a naši podkošoví hráči se ve vymezeném území prosadili, což je naše síla nejen v tomto zápase, ale i v celé soutěži," dodal.

Výsledky 6. kola ligy basketbalistů:

Ostrava - Ústí nad Labem 95:61 (21:17, 44:27, 61:48), Kolín - Svitavy 91:76 (17:20, 43:32, 66:53), Děčín - Prostějov 88:77 (24:19, 44:34, 64:59), Pardubice - Brno 93:74 (19:24, 43:41, 73:56), Jindřichův Hradec - Opava 93:79 (22:13, 39:35, 64:58).