Basketbalistky USK Praha vyhrály i druhé finále v Brně

Brno - Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve druhém finále české ligy vyhrály v Brně nad domácím IMOSem 54:53 a v sérii hrané na tři vítězství vedou 2:0. Po katastrofálním vstupu do zápasu rozhodly obhájkyně titulu o vydřeném vítězství až v poslední čtvrtině. Třetí utkání je na programu v úterý 30. dubna v Praze a pokud USK zvítězí, získá třetí titul za sebou. O bronzových medailistkách v lize basketbalistek rozhodne až pátý zápas. Sérii o třetí místo mohl ukončit Trutnov, ale po velké bitvě doma podlehl Hradci Králové 86:87. Stav série je tak vyrovnaný 2:2.

V úvodní čtvrtině se hrálo zcela podle brněnského scénáře. Svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského v obraně uhlídaly nebezpečné pivotky Američanky Brunsonovou a Vaughnovou a získaly snadno náskok 19:4. Ve druhé čtvrtině po důrazné domluvě trenérky Natálije Hejkové se výkon Pražanek výrazně zlepšil. Přidaly na důrazu v obraně, prosazovaly se více i v koncovce a do poločasu snížily na rozdíl tří bodů.

Ve 22. minutě pro pět osobních chyb vypadla ze hry tahounka USK v prvním finále Brunsonová. Její absenci ale domácí hráčky plně nevyužily. Sice si udržovaly náskok, do jejich výkonů se ale stále více vkrádala nervozita a ztrácely míče. Brňankám ubývaly síly a postupně převzaly taktovku soupeřky.

Sedm minut před koncem USK po koši Lardyové poprvé vedl. Brňanky postihl v poslední čtvrtině pětiminutový střelecký výpadek. V nervózním závěru ještě získaly vysokoškolačky pětibodový náskok a v zoufalém tlaku se už podařilo domácím pouze snížit na rozdíl jediného bodu.

V sérii o třetí místo podruhé za sebou zvítězil Trutnov nad Hradcem Králové 97:71 a v neděli může získat bronzové medaile.

Sestřih utkání Brno - USK Praha

BK IMOS Brno - ZVVZ USK Praha 53:54 (20:7, 36:33, 47:46)

Nejvíce bodů: H. Horáková a Pecková po 14, Abdiová 11 - De Forgeová 11, Škerovičová 10, Brunsonová 9. Rozhodčí: Dolínek, Kučera, Kapl. Fauly: 19:20. Trestné hody: 15/11 - 14/10. Trojky: 2:4. Diváci: 700. Stav série: 0:2.

Trutnov, který loni podlehl v boji o bronz hráčkám VŠ Praha, předvedl výborný finiš. Poslední čtvrtinu vyhrál 19:11, ale ztrátu z předchozího průběhu zápasu nesmazal. V pátém utkání ve středu 1. května bude mít výhodu domácího prostředí Hradec Králové.

Sestřih utkání Trutnov - Hradec Králové

Trutnov - Hradec Králové 86:87 (29:28, 52:53, 67:76)

Nejvíce bodů: Ervinová 20, Záplatová 13, Ovsíková 12, Andersonová 11, Hindráková 10 - Stará 17, Pochobradská 16, Zavázalová 13, Rosenbaumová 12, Hartigová 11. Stav série: 2:2.