úterý 23. května 2017 Vladimír

Basketbalistky USK nestačily doma v Eurolize na Galatasaray

aktualizováno 19. 12. 2012 20:03

Praha - Basketbalistky USK Praha v 9. kole Evropské ligy doma podlehly Galatasarayi Istanbul 52:66. Po těsné porážce na hřišti soupeře s jedním z favoritů skupiny C prohrály i druhé utkání a po podzimu mají bilanci tří výher a pěti porážek. Tři ze čtyř jarních duelů sehrají doma.

Utkání USK - Galatasaray

"Mrzí nás to, protože jsme doufaly, že bychom tento zápas mohly uhrát. Položilo nás ale to, že jsme doskoky prohrály o patnáct a úspěšnost střelby 35 procent je taková žákovská. I když se na tom podílela i agresivní obrana soupeře," hodnotila utkání trenérka Natálie Hejková. "Rozhodující byly ty doskoky, protože i když jsme soupeře ubránily, tak si soupeř doskočil a to nás ubíjelo a stálo hodně sil," dodala.

Od začátku to byl především souboj pivotek obou týmů. Nejvíce z nich zářila Fowlesová z Galatasaraye, která jen za první poločas dala 18 bodů a dominovala pod oběma koši.

Také české mistryně se snažily hrát zejména přes americké pivotky Vaughnovou a Brunsonovou, těm však postupně ubývaly síly a jejich soupeřky je začaly přehrávat.

ZVVZ USK Praha - Galatasaray Istanbul

Po vyrovnaném úvodu se Galatasarayi povedlo ve druhé čtvrtině odskočit na pět bodů. Pak sice dala Elhotová důležitou trojku, ale Fowlesová uzavřela poločas doskokem po neúspěšné šestce spoluhráčky a čtyřmi body, kterými zajistila Turkyním sedmibodovbý náskok.

Američanky se málem vyfaulovaly

Ve třetí čtvrtině si obě Američanky v dresu USK připsaly čtvrté fauly a hrozilo jim vyfaulování, což podkošovou hru českého týmu výrazně oslabilo. "To ale nebyl takový problém jako to, že se nám zranila Anna De Forgeová a při nemoci Míši Zrůstové jsme měly jen čtyři hráčky, které jsme mohly točit na venkovních pozicích," řekla Hejková.

Galatasaray získal dvouciferný náskok a hrál v pohodě. Když mu nevyšla střelba, Turkyně si často míč znovu doskočily a měly opakované útoky. USK se narůstající manko povedlo zastavit až zónovou obranou.

Hráčky Galatasaraye bránily velmi agresivně, často na hranici faulu, a například střelkyni Vítečkovou se jim podařilo téměř odříznout ze hry. Pražanky se nedostávaly k nacvičeným akcím a musely spoléhat na individuální hru.

Když šest minut před koncem dala Albenová trojku na šestnáctibodový rozdíl ve prospěch Galatasaraye, bylo k radosti zhruba stovky tureckých fanoušků o vítězi definitivně jasno. Bývalá hráčka USK Whalenová si při návratu na Folimanku připsala 7 bodů, 6 doskoků a 2 asistence. "Lin se nám povedlo zastavit hned na začátku, kdy ji skvěle bránila Lardyová, ale bohužel tam byly jiné hráčky. Fowlesová s Lyttleovou, to jsou mašiny, které se špatně brání," řekla Hejková.

Whalenovou výrazně zastínila zejména Fowlesová, která byla s 22 body a 10 doskoky hvězdou utkání. Na straně USK podobná ofenzivní tahounka chyběla. Nejlepší střelkyně Brunsonová zaznamenala 11 bodů.

ZVVZ USK Praha - Galatasaray Istanbul 52:66 (11:12, 26:33, 38:51)

Nejvíce bodů: Brunsonová 11, Vaughnová a Elhotová po 11 - Fowlesová 22, Wautersová 11, Albenová 9. Fauly: 18:20. Trestné hody: 18/15 - 16/11. Trojky: 1:3.

Další utkání: Novi Záhřeb - Jekatěrinburg 70:101, Polkowice - Salamanca 74:63.