úterý 19. září 2017 Zita

Basketbalisté Prostějova v kvalifikaci o Evropský pohár neuspěli

aktualizováno 5. 10. 2011 20:40

Prostějov - Basketbalisté Prostějova prohráli domácí odvetu kvalifikace o Evropský pohár s Akademikem Sofia 77:87 a do hlavní fáze neprošli. Pokračovat budou ve třetí nejvyšší evropské soutěži Vyzývacím poháru. V prvním utkání v Bulharsku Hanáci podlehli 65:70. O dnešní porážce Prostějova rozhodla po vyrovnaném poločase třetí čtvrtina, kterou Orli prohráli rozdílem 18 bodů. Přestala se jim dařit střelba a ztráceli často míče už při přechodu do protiútoku.

Basketbal
Basketbal

Pětibodová ztráta z úvodního duelu opticky prostějovské basketbalisty svazovala. Hosté těžili z jednoduchých akcí do podkošového prostoru a Hanáci je mnohdy zastavovali jen za cenu faulů.

Sofia už v 11. minutě získala pětibodový náskok a trenér Orlů Zbyněk Choleva sáhl k přechodu na zónovou obranu. Touto variantou poněkud otupil jednu z důležitých zbraní soupeře, kterou byla koncovka ze střední vzdálenosti, a také se výrazně zlepšilo doskakování domácích. V týmu Akademiku si vedli nejlépe ve střelbě Mack s Owensem, Prostějov držel přesně zakončující Nicholson, jenž jen za první poločas zaznamenal 11 bodů. Svou bilanci už ale po změně stran nezlepšil.

BK Prostějov - PBC Lukoil Academica Sofia

Ještě chvíli po poločase blýskala Prostějovu postupová naděje. Ve 25. minutě byl stav nerozhodný 49:49, ale následná šňůra 12 bodů bulharského týmu zcela srazila domácí do kolen. Orli se jen obtížně prosazovali přes pohyblivou a důraznou obranu protivníka a ztráceli míče i při zakládání akcí. I když se basketbalisté Prostějova ještě na chvíli vzchopili, stačili už jen korigovat prohru a s myšlenkou na historický klubový úspěch na evropské scéně se rozloučili.

BK Prostějov - Akademik Sofia 77:87 (16:19, 39:38, 53:70)
Nejvíce bodů: Eutavičius 14, Venta a Nicholson po 11, Smith 9 - Owens 17, Mack 15, Heath 13, Stojanovski 11. Rozhodčí: Ciulin (Rum.), Halliko (Est.), Berakašvili (Lit.). Tretsné hody: 26/18 - 22/17. Fauly: 23:24. Trojky: 7:6. Diváci: 1200. První utkání: 65:70, postoupil Akademik.