TCL V Repre

Španělé vyhráli na ME basketbalistů derby s Portugalskem

Šiauliai – Nejlepší dva týmy uplynulého mistrovství Evropy basketbalistů vyhrály na šampionátu v Litvě i své druhé zápasy. Obhájci titulu Španělé dnes zvítězili 87:73 v derby s Portugalskem, které si účast na závěrečném turnaji zajistilo před dvěma týdny v dodatečné kvalifikaci. Vicemistři Evropy Srbové porazili Lotyšsko 92:77, domácí Litva přehrála Polsko 97:77.

Basketbal
zdroj: Getty Images

Nejlepším střelcem favorizovaného španělského mužstva byl stejně jako při úvodní výhře nad Polskem Pau Gasol. Hvězdný hráč Los Angeles Lakers zaznamenal 20 bodů. Na srbském vítězství měl výrazný podíl Nenad Krstič, pivot CSKA Moskva se zkušenosti z NBA, jenž dal 23 bodů.

Druhé vítězství ve druhém kole si připsal také bronzový tým minulého šampionátu Řecko, které přehrálo Finsko jednoznačně 81:61. Dařilo se i francouzským basketbalistům, kteří porazili Izrael 85:68.

Navzdory nepovedenému druhému poločasu potvrdili roli favorita i Rusové v souboji s Gruzií, který měl vzhledem k politickým vztahům obou zemí i nesportovní náboj. Znát to bylo hlavně v hledišti, kde se početné skupiny fanoušků obou celků předháněly v hlasitosti. Ruští hráči, kteří mají evropský titul z roku 2007, ovládli první poločas jasně 40:27.

Ve druhém však dali jen 25 bodů a nabídli soupeři šanci. Favorit nakonec přece jen vyhrál 65:58. "Hráli agresivně a nutili nás k chybám, které nás stály vítězství," uvedl Manučar Markoišvili, jenž byl s 21 body nejlepším střelcem zápasu. Ruský tým držela střelecky hvězda Utahu Jazz Andrej Kirilenko, který dal 20 bodů včetně důležité trojky dvě minuty před koncem, po níž sborná odskočila na rozdíl sedmi bodů.

Úspěšní byli i domácí Litevci, kteří bez větších problémů přehráli polskou reprezentaci.

ME v basketbalu 2011

Mistrovství Evropy basketbalistů v Litvě:

Skupina A (Panavežys): Španělsko - Portugalsko 87:73 (53:36), Turecko - Velká Británie 90:61 (44:26), Polsko - Litva 77:97 (38:53).

Skupina B (Šiauliai): Srbsko - Lotyšsko 92:77 (38:33), Francie - Izrael 85:68 (42:35), Itálie - Německo 62:76 (30:36).

Skupina C (Alytus): Bosna a Hercegovina - Černá Hora 94:86 (48:41), Řecko - Finsko 81:61 (41:32), Makedonie - Chorvatsko 78:76 (37:41).

Skupina D (Klajpeda): Bulharsko - Belgie 68:65 (32:33), Rusko - Gruzie 65:58 (40:27), Ukrajina - Slovinsko 64:68 (20:41).