úterý 30. května 2017 Ferdinand

Srbští basketbalisté na MS deklasovali Jordánsko

aktualizováno 30. 8. 2010 23:55

Istanbul - Američtí basketbalisté svedli na mistrovství světa v Turecku první vyrovnanou bitvu a neměli daleko k porážce. Skvěle hrající Brazilci s nimi dokázali držet krok po celý zápas a od prodloužení je dělily dva trestné hody, které ale tři sekundy před koncem Huertas neproměnil. Největší favorit turnaje tak zvítězil 70:68. Duel se překvapivě dlouho odehrával podle brazilských not. Jihoameričané si drželi více než padesátiprocentní úspěšnost trojek, pod košem navíc úřadoval pivot Tiago Splitter.

Srbsko - Jordánsko

Tým USA držel ve hře předloňský nejlepší nováček NBA Kevin Durant, jenž byl s 27 body nejlepším střelcem zápasu. Ve třetí čtvrtině šli do vedení Američané, ale nedokázali odskočit na více než šest bodů a ztrátami míčů dali ještě Brazilcům šanci. V dramatickém finále ale Huertas první šestku neproměnil a ani závěrečná akce po úmyslně nepřesném druhém trestném hodu vyrovnáním neskončila.

Potřetí vyhráli také Argentinci, kteří po vítězství 91:70 nad Angolou vedou skupinu A. Dvaatřiceti body se blýskl Luis Scola, dalších 22 přidal Carlos Delfino.

Zatím rekordní výhru šampionátu zaznamenali Srbové. Vicemistři Evropy deklasovali ve skupině A Jordánsko 112:69 a spravili si chuť za nedělní nečekanou porážku od Německa po prodloužení. O více než polovinu bodů srbského celku se postarali Duško Savanovič, Marko Keselj (oba 21 bodů) a Kosta Perovič (20). Němci naproti tomu den po překvapivé výhře utrpěli debakl 43:78 od Austrálie. Evropský celek naprosto vyhořel při střelbě, za dva body se jeho hráči trefili dokonce jen sedmkrát vedle osmi úspěšných trojek.

Ve skupině B zvítězili v prestižním derby Slovinci nad Chorvaty 91:84. Na obou stranách padlo po 11 trojkách, ale také zůstalo nevyužito deset, respektive devět trestných hodů. Slovinci s vyrovnanějším kádrem po změně stran výsledek otočili, ačkoliv nejlepšími střelci zápasu byli tři Chorvaté v čele s dvacetibodovým Rokem Ukičem. Historicky první výhry na MS se dočkal Írán, který porazil 71:58 Tunisko. Celkem 23 body a 13 doskoky k tomu přispěl pivot Hamed Haddádí, který hraje NBA za Memphis.