úterý 30. května 2017 Ferdinand

V premiéře Evropské ligy slaví USK Praha vítězství, Brno prohrálo

aktualizováno 28. 10. 2009 23:10

Praha - Basketbalistky týmu Frisco Sika Brno prohrály v úvodním utkání nového ročníku Evropské ligy ve skupině D v Moskvě s trojnásobnými obhájkyněmi v této soutěži Spartakem rozdílem čtyřiadvaceti bodů 71:95. Naopak hráčky ZVVZ USK Praha svůj první zápas vyhrály. Z palubovky Bourges vezou vítězství 60:53. České mistryně ve venkovním euroligovém utkání uspěly po téměř dvou letech. Naposledy se jim to povedlo v prosinci roku 2007 v chorvatském Šibeniku, ale triumf na půdě trojnásobných vítězek Evropské ligy je pro Pražanky jedním z nejcennějších v historii. Na straně Bourges naopak smutnila Češka Ilona Burgrová, autorka devíti bodů.

Basketbal
Basketbal

"Tyto body pro nás v budoucnu můžou mít velikou cenu. V Bourges se nevyhrává lehce, na nás navíc ležela psychická tíha toho, že jsme venku dlouho nevyhráli. Ale teď jsme to snad konečně zlomili. Hlavní bude, abychom úspěch potvrdili i v domácích zápasech," řekl trenér USK Praha Lubor Blažek, jehož tým příští středu na Folimance hostí španělského nováčka Rivas Ecopolis.

Vysokoškolačky v pověstném bouřlivém prostředí haly v Bourges musely ustát nápor domácího týmu, který však nedokázal odskočit do většího trháku. Pětibodové manko po první čtvrtině dávalo USK slušné vyhlídky do zbytku zápasu a dění na palubovce se od druhé čtvrtiny začalo obracet právě ve prospěch Blažkova týmu.

Pražanky se mohly opřít o novou posilu Američanku Krayeveeldovou, ale i její krajanku na rozehrávce Whalenovou. Hlavně ale domácí zaskočily velkou trojkovou smrští, do poločasu hostující tým stihl sedm přesných pokusů z perimetru, což USK navedlo na vítěznou vlnu. Českému celku pomáhala i dobrá hra v útoku těsně pod košem soupeře.

Basketbalistky Brna příliš dlouho Ruskám nevzdorovaly

Brňanky udržely s favorizovanými soupeřkami krok do sedmnácté minuty, kdy ještě prohrávaly rozdílem jednoho bodu. Do poločasu však po rychlých kombinacích získal ruský tým jedenáctibodový náskok, který už Brňanky nedokázaly zvrátit.

Smolným faktem utkání je zranění Zuzany Žirkové, která odehrála pouze necelých pět minut. "Hodně nám chyběla na střední rozehrávce, kde potom ležela hlavní tíha na Horákové. Když si potřebovala odpočinout, tak ji nahradila Hejdová. Té však zatím chybí zkušenosti," řekl po zápase trenér Brňanek Jan Bobrovský, který byl spokojen s první čtvrtinou a s částí druhé. "Nehráli jsme tak špatně, jak odpovídá výsledek. Měli jsme prohrát menším rozdílem. Spartak Moskva je ale velmi silný," dodal Bobrovský.

Nejlepší střelkyní Brna byla s 20 body Němka Linda Fröhlichová. "Soupeřky jí nechaly prostor ke střelbě a ona jej využívala. Padalo jí to do koše, hrála dobře," dodal brněnský kouč, který nechal celý zápas bez vystřídání na palubovce novou posilu, Američanku Bonnerovou.