středa 24. května 2017 Jana

Čeští volejbalisté na ME končí prohrou, rozhodl už zápas Italů

aktualizováno 6. 9. 2009 21:00

Istanbul - Čeští volejbalisté se s mistrovstvím Evropy v Istanbulu rozloučili třetí porážkou. Bulharsku dnes podlehli 1:3. O poslední pozici českého týmu v tabulce skupiny D se definitivně rozhodlo už odpoledne, když Italové uhráli proti Srbsku potřebný set. Bulhaři naopak měli jistotu, že postoupí a že se jim do tabulky čtvrtfinálové skupiny nebude případný nezdar s Čechy počítávat. Přesto bronzoví medailisté z posledního mistrovství světa utkání nevypustili a kromě druhého dějství v ostatních sadách dominovali. Český celek nicméně odvrátil hrozbu potupné nuly na kontě uhraných setů, což by znamenalo nejhorší vystoupení v historii. Jeden set uhrál i československý výběr na ME v roce 1991 v Německu, tehdy ale z pěti zápasů.

ME ve volejbalu

Svěřenci trenéra Jan Svobody dnes potřebovali, aby Srbové neztratili proti Italům ani set. Pak by ještě existovala alespoň teoretická naděje na to, že by mohlo případně dojít na další postupové kritérium, kterým je celkový poměr míčů. Jenže Italové prohráli 1:3, a tak Češi už před zápasem věděli, že ani hladké vítězství nad Bulharskem je na turnaji neudrží.

Proti Bulharům dokázali získat set, což se jim v srpnové kvalifikaci MS 2010 ve Varně nepovedlo. Tam domácí tým porazil svěřence trenéra Zdeňka Haníka 3:0. Češi přesto na šampionát postoupili, Haník však tři dny po kvalifikačním turnaji nečekaně rezignoval a před ME ho nahradil dosavadní asistent Svoboda.

Z nabité skupiny D tak do čtvrtfinálové fáze turnaje podle očekávání prošlo favorizované trio Bulharsko, Srbsko, Itálie. Istanbulskou šestici doplní Rusko, Nizozemsko a Finsko a od úterý do čtvrtka se bude hrát o dvě místa v semifinále. V Izmiru si zajistili postup Polsko, Francie, Německo, Řecko, Slovensko a španělští obhájci mistrovského titulu z předloňského roku. Vedle Čechů se s šampionátem loučí také Slovinci, Estonci a domácí Turecko, všechny vyřazené celky budou klasifikovány na 13. místě.