čtvrtek 22. června 2017 Pavla

Brňanky rozdrtily Pécs a postoupily do čtvrtfinále euroligy basketbalistek

Brno - Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno porazily v dnešním rozhodujícím třetím osmifinále Evropské ligy na vlastní palubovce maďarský tým MiZo Pécs 84:45 a sérii vyhrály 2:1 na zápasy. Ve čtvrtfinále se české mistryně utkají s vítězkami večerního duelu Valencie - Valenciennes.

Třetí utkání Euroligy basketbalistek

Oproti předchozím dvěma soubojům hýřily Brňanky hned od úvodních minut sebevědomím. Svou hru měly postavenou na dokonalé defenzivě, kterou nedávaly soupeřkám mnoho skulinek k cestě pod koš. Maďarky jen v úvodních třech minutách dokázaly střelecky držet krok, když jejich prvních šest bodů zaznamenala pivotka Podrugová.

Silnou zbraní brněnského týmu byly bleskové protiútoky stejně jako odvážné průniky proti bránícím hráčkám v podání Žirkové, Machové a také Američanky Whitmoreové. Tuto taktiku kořenily domácí basketbalistky i kombinační spoluprací s pivotkami Kulichovou a Večeřovou, které vynikaly i při bránění a také se obě blýskly i čistými bloky.

Maďarský trenér László Rátgéber se sice snažil otupit tlak protivnic
častými střídáními, jeho svěřenkyně ale s přibývajícím časem stále více
chybovaly. Často školácky odevzdávaly při kombinaci Brňankám míče do rukou. Ve druhé čtvrtině šňůrou sedmi bodů domácí tým získal náskok 27:13 a definitivně zlomil naději Pécse na zvrat. Těsně před koncem poločasu střelecky excelovaly Žirková s Whitmoreovou.

Přestávkový náskok 41:22 už dal zápasu zcela jednoznačný směr. I
temperamentní dvě stovky maďarských příznivců ztratily hodně na síle hlasu. Hra Brňanek se změnila v exhibici, aniž by české mistryně polevily v obranném úsilí. Domácí hráčky své soupeřky převyšovaly ve všech směrech, snadno se dostávaly do střeleckých pozic a třetí čtvrtinu vyhrály 29:3.

Zdecimovaným hráčkám Pécse už nepomáhalo vybřednout z beznaděje ani burcování jejich impulzivního trenéra, v závěru se maďarský celek zaměřil už pouze na to, aby neinkasoval sto bodů. Podařilo se mu to i proto, že v závěru Brňanky polevily a příležitost ke hře postupně dostaly i všechny hráčky z lavičky.

Výsledek - osmifinále, 3. zápas:
Gambrinus Sika Brno - MiZo Pécs 84:45 (22:13, 41:22, 70:25).
Nejvíce bodů: Žirková 18, Maigaová-Baová 12, Whitmoreová a Ivkovicnéová-Béresová po 10 - Vajdová 10, Podruhová a Fegyvernekyová po 8.
Rozhodčí: Papadimitriu (Řec.), Julienová (Fr.), Spendl (Slovin.). Trestné
hody: 25/17 - 13/7. Fauly: 15:25. Trojky: 5:2. Diváci: 1600 (vyprodáno). Konečný stav série: 2:1.