pondělí 26. června 2017 Adriana

Basketbalisté Pardubic trápili Nový Jičín až do konce prodloužení

Praha - Až v prodloužení dokázali favorizovaní basketbalisté Nového Jičína porazit v 29. kole ligy domácí Pardubice. O výhře hostů 79:77 rozhodl faul a následně dva proměněné trestné hody Šaroviče v poslední sekundě nastavené pětiminutovky. Moravané si díky tomu upevnili druhé místo za vedoucím Nymburkem, který bez potíží vyhrál 103:76 v Poděbradech. Na třetím místě zvýraznil Děčín náskok výhrou 96:76 ve vzájemném souboji s prostějovskými pronásledovateli.

Ilustrační foto

Napínavé a dramatické utkání v Pardubicích přineslo rozuzlení až po odhoukání prodloužení. Novojičínský Šarovič totiž proměnil dva trestné hody po kontroverzním faulu domácího Gaidamavičiuse, který odpískal sudí Vondráček současně s klaksonem ohlašujícím konec prodloužení. Verdikt vyvolal hodně nervozity na hřišti i v hledišti.

Oba týmy se přitom po celý zápas neustále přetahovaly o vedení a teprve v závěru první půle se Geofinu podařilo odskočit na pětibodový rozdíl. Devadesát vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny poslal novojičínský Ubilla trojkou svůj tým do vedení, ale domácí Sanders vzápětí chladnokrevnou trojkou poslal utkání do prodloužení.

V něm získali ve 42. minutě domácí nadějné vedení 73:69, a i když jej ztratili, padesát vteřin před koncem Sanders svojí pátou trojkou zajistil Synthesii vedení 76:75, druhé prodloužení ale odmítl za stavu 77:77 Šarovič.

Nymburk v nedalekých Poděbradech předvedl, jak si nezkomplikovat utkání. Dobrý výkon obrany a široký kádr favorita neumožnil domácím rozehrát jejich výbornou ofenzivu. "Věděli jsme, že Poděbrady jsou skvělý ofenzivní tým, statisticky druhý za námi. Měli jsme dnes hodně dobrých minut v obraně, což byl klíč k vítězství. Mohl jsem si dovolit dát prostor všem hráčům z lavičky," zhodnotil výhru nymburský kouč Mulli Kacurin.

Derby mezi Ostravou a Opavou zvládli lépe domácí, k výhře 93:70 ale paradoxně dospěli až po vyloučení opory Mitchella. Ostravského rozehrávače rozhodčí v 18. minutě poslali pod sprchy poté, co srazil úderem pěstí na palubovku Čarneckého. Do těchto minut byla hra naprosto vyrovnaná. Druhou polovinu Ostravané začali třemi trojkami a náskok před nervózními soupeři postupně zvyšovali až na konečných 23 bodů.

Děčínští basketbalisté zastavili sérii porážek a po třech nezdarech tentokrát nedali Prostějovu od začátku šanci. Razantním nástupem získali po první čtvrtině dvanáctibodové vedení, které i zásluhou mnohem lepšího doskoku přeměnili ve vysokou výhru 96:76.