neděle 26. března 2017 Emanuel

Čeští florbalisté podlehli Finsku a budou hrát se Švýcarskem o bronz

aktualizováno 13. 12. 2008 21:25

Praha - Čeští florbalisté prohráli v semifinále mistrovství světa v Praze s Finskem 2:4 a budou bojovat o bronzové medaile se Švýcarskem, které podlehlo Švédsku 2:3 v prodloužení. Zápas sledovalo 10 348 diváků, což je nejvyšší návštěvnost na florbalu v Česku v historii. Finové na sedmém světovém šampionátu postoupili popáté do finále a pokusí se poprvé vyhrát. O třetí místo budou hrát svěřenci trenéra Zdeňka Skružného v neděli od 13:10.

Mistrovství světa florbalistů Finsko - Česká republika

Češi nastoupili v brance s Rytychem, jehož hned v první minutě vyzkoušela jedna z hvězd finského útoku Tiitu. Finové měli v úvodu převahu, ale přes pevnou obranu soupeře se těžko prosazovali a střelecké pokusy čeští hráči blokovali. Postupně se hra vyrovnávala a práci měl i Toivoniemi. První velkou šanci měl Zálesný, vzápětí ukázal finský gólman, proč je považován za nejlepšího na světě. Proti Kožušníkově střele Toivoniemi zasáhl reflexivně rukou.

Finsku se naskytla příležitost otevřít skóre při Kožušníkově vyloučení, ale Rytycha nepřekonali Hyvärinen ani Järvi z úhlu. Toivoniemiho prověřil i v oslabení Folta. Nebezpečnou ránu pak vyslal od půlky Jakůbek, ale 55 vteřin před první pauzou se radovali Finové. Po levé straně utekl Kukkola a Manner jeho přihrávku na střed proměnil ve vedení.

Finský gólman ukázal, proč je považován za nejlepšího na světě

Vyrovnat mohl v 25. minutě Zálesný, který zůstal za obranou a po Cepkově přihrávce zakončil hned z otočky mimo. Hned z protiútoku zůstal po přihrávce Tiitua u levé tyče volný Mikko Kohonen a Finové vedli 2:0. Český tým bojoval, ale Toivoniemi chytil Foltovu šanci a v 32. minutě mu pomohla po Slaného střele horní tyč.

Za dvě minuty už se čeští fanoušci v O2 Areně dočkali. Sikora uvolnil na levé straně Zálesného, který finského gólmana překonal rychlou střelou zápěstím. Bezpečnější náskok vrátila Finům v 38. minutě efektní kombinace, na jejímž konci stál Manner.

Českému týmu nepomohla ani power play

Do závěrečné části nastoupili do útoku Skalík a Novotný místo Sikory a Fojty. Toivoniemi ale s přehledem české pokusy chytal. Až v 52. minutě Zálesný vrátil balónek vzduchem před branku a Jussila si jej srazil do vlastní branky. Gól byl připsán Ostřanskému. Odpověď přišla hned za 72 vteřin. Forsten v přečíslení nabídl přihrávku před prázdnou branku Järvimu a Finové si nenechali finálovou účast utéct. Jakůbkovo vyloučení sice nepotrestali, ale náskok uhlídali i v závěru při power play českého týmu.

Výsledek - semifinále:

Česká republika - Finsko 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 34. Zálesný (Sikora), 52. Ostřanský (Zálesný) - 20. Manner (Kukkola), 25. Mikko Kohonen (Tiitu), 38. Manner (Järvi), 53. Järvi (Forsten). Rozhodčí: Andersson, Fahlander (oba Švéd.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 10 348

Sestavy:

Česká republika: Rytych - Garčar, Jakůbek, Chrápek, Nesměrák, Folta, Slaný - Ostřanský, Cepek, Kožušník - Sikora (41. Skalík), Fridrich, Zálesný - Sladký, Fojta (41. Novotný), Richter. Trenéři: Zdeněk Skružný, David Zlatník a Pasi Tilander

Finsko: Toivoniemi - Kivilehto, Vehkaoja, Kavekari, Lehti, Kukkola, Punkari - Mikko Kohonen, Mika Kohonen, Tiitu - Manner, Forsten, Järvi - Vänttinen, Jussila, Hyvärinen. Trenéři: Petteri Nykky, Juha Jäntti, Samu Kuitunen